„20 dni w Mariupolu” z Oscarem za najlepszy film dokumentalny fot. Facebook, Ostap Yarysh

„20 dni w Mariupolu” z Oscarem za najlepszy film dokumentalny

Ukraiński film po raz pierwszy w historii zdobł Oscara. Obraz „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstysława Czernowa otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Dokument pokazuje pierwsze trzy tygodnie w Mariupolu po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Chciałbym, żeby ten film nigdy nie powstał. Chciałbym zamienić tę nagrodę na fakt, że Rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy, nigdy nie okupowała naszych miast, nigdy nie zabiła dziesiątek tysięcy moich rodaków Ukraińców. Że powinna uwolnić wszystkich zakładników – wszystkich wojskowych i cywilów, którzy przebywają w jej więzieniach. Niestety, nie mogę zmienić historii ani przeszłości. Jednak wszyscy razem możemy mieć pewność, że prawdziwe fakty przejdą do historii i że prawda zwycięży. Wszystkich mieszkańców Mariupola – oraz tych, którzy oddali życie – nigdy nie zapomnimy. Kino kształtuje pamięć, a pamięć kształtuje historię. Dziękuję wam wszystkim. Chwała Ukrainie!” – powiedział reżyser filmu Mstysław Czernow, odbierając statuetkę.

W lutym-marcu 2022 roku Mstysław Czernow, fotograf Jewhen Małoletka i producentka Wasyłysa Stepanenko, pozostali w mieście, aby z narażeniem życia uchwycić zniszczenia i cierpienie mieszkańców Mariupola.

Zwycięzcą tegorocznej gali Oscarów został „Oppenheimer”. Dramat biograficzny w reżyserii Christophera Nolana został wybrany najlepszym filmem i w sumie zdobył siedem statuetek również za najlepszą reżyserię, montaż, zdjęcia i muzykę. Film opowiada o losach twórcy bomby atomowej Roberta Oppenheimera.

Dwa Oscary w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy oraz najlepszy dźwięk zdobyła brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera.

Tegoroczna 96. gala rozdania Oscarów tradycyjnie odbyła się w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles. Oscary po raz pierwszy zostały wręczone w 1929 roku.

Eugeniusz Sało

X