15 lat Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu

28 listopada br. jubileusz 15-lecia świętowała Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

W uroczystości udział wzięli marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, przewodniczący parlamentu Królestwa Szwecji Urban Ahlin, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko, poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, prezydent Przemyśla Robert Choma, przedstawiciele Rady Miejskiej Przemyśla, Straży Granicznej, Izby Celnej oraz innych placówek w Przemyślu.

Oficjalna część rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w wykonaniu chóru „Vox Iuventum”. Zebranych gości, wykładowców i studentów powitał rektor PWSW dr Paweł Trefler. Przypomniał, że „PWSW powstała dzięki grupie zapaleńców, miłośników Przemyśla, nauki i kultury, lokalnych patriotów, którzy myśleli i wciąż myślą nad rozwojem tego pięknego grodu nad Sanem”.

Przypominając wątki historyczne uczelni, a także patrząc na jej przyszły rozwój nowy rektor zaznaczył, że „marzy mu się powrót do idei stworzenia Międzynarodowego Centrum Dialogu Polska-Wschód, do którego przyjeżdżaliby wybitni badacze trudnych relacji polsko-ukraińskich, gdzie miałyby miejsce spotkania młodzieży, szkoły letnie, nauczanie języka polskiego, promowano polskie dziedzictwo kulturowe, historię oraz szerzono wartości dialogu i tolerancji”.

Inicjatorem powstania tzw. „Akademii Przemyskiej” był również marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który opowiedział o niełatwych początkach uczelni i jej roli. – W połowie lat 90. podjęliśmy starania o założenie publicznej uczelni, Akademii Przemyskiej, uzyskując poparcie i chęć wykładów wśród wybitnych polskich i zagranicznych intelektualistów jak Bohdan Cywiński, Roger Scruton, Czesław Miłosz, Andrzej Wincenz, Piotr Wandycz, Jarosław Piekałkiewicz, Zdzisław Najder, Jerzy Giedroyć, Gustaw Henryk-Grudziński, czy Lech Kaczyński. Wielu z nich bywało w Przemyślu jeszcze w latach 80. Uczelnia ta miała być miejscem spotkań, nauki i pracy na pograniczu kultur w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu RP zaznaczył, że dzisiaj rola przemyskiej Alma Mater jest bardziej aktualna, aniżeli 20 lat temu. – Wpisuje się w nią obecna polityka zagraniczna Polski, której celem jest wzmacnianie podmiotowości naszego regionu w Unii Europejskiej, a także umocnienie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej oraz udzielanie wsparcia Ukrainie i Gruzji w ich aspiracjach euroatlantyckich. Tu nie chodzi tylko o kwestie typowo polityczne, ale także o stwarzanie impulsów dla współpracy międzynarodowej, wzmacnianie potencjału gospodarczego całego makroregionu karpackiego, realizację inwestycji infrastrukturalnych, kształtowanie całej Europy Środkowo-Wschodniej – podsumował Marek Kuchciński.

{youtube}DMpQSn3b2uU{/youtube}

Kolejnych sukcesów życzył uczelni wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko. – Gratuluję, że w tym mieście, o takim potencjale i tradycjach powstał ośrodek szkolnictwa wyższego. Dla nas rzeczą niezwykle ważną jest rozwój regionalnych ośrodków akademickich. Życzę, aby Przemyśl w tych nowych wyzwaniach się odnalazł, aby się nie bał niestandardowych, odważnych rozwiązań. Aby przestrzeń akademicka Podkarpacia się umacniała, a Przemyśl był ważnym elementem – powiedział wiceminister.

Pierwszy, wieloletni rektor PWSW prof. dr hab. Jan Draus mówił o przekształceniu PWSW w Akademię Wschodnioeuropejską w Przemyślu oraz wręczył marszałkowi Sejmu RP projekt ustawy.

W ramach Przemyskiego Programu Stypendialnego prezydent Przemyśla Robert Choma wręczył stypendia czwórce najlepszych studentów – Adrianowi Gerule (stosunki międzynarodowe), Małgorzacie Sorockiej (inżynieria środowiska), Edycie Kurc (projektowanie graficzne) oraz Pawłowi Dębickiemu (mechatronika).

W drugiej części uroczystości rektor PWSW wręczył dyplomy-podziękowania oraz statuetki w formie gęsiego pióra zasłużonym osobom i przyjaciołom uczelni, którzy przyczynili się do rozwoju PWSW i promowania jej dobrego imienia.

Podczas części rozrywkowej został zaprezentowany film-prezentacja o „PWSW – nastolatce”. Następnie rektor dr Paweł Trefler ukroił pierwszy kawałek tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy goście i studenci.

Na zakończenie wystąpił chór „Vox Iuventum” pod batutą Piotra Szelążka, który wykonał piosenki religijne i popularne.

Wieczorem wykładowcy i studenci spotkali się w klubie Japa, gdzie w nieformalnej atmosferze rozmawiali, grali w kręgle i w biliard.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/tyszczenko_15_pwsw{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X