11. rocznica katastrofy smoleńskiej Fot. Eugeniusz Sało / Kurier Galicyjski

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Przed budynkiem polskiego konsulatu we Lwowie o poranku rozpoczęły się obchody upamiętnienia 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Symbolicznie o godzinie 9:41 czasu ukraińskiego (8:41 czasu polskiego) konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z polskimi dyplomatami złożyli biało-czerwony wieniec i zapalili znicze przed banerem ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wartę honorową pełnili lwowscy harcerze.

Zdjęcia: Eugeniusz Sało / Kurier Galicyjski

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że wszyscy jesteśmy zobowiązani, żeby pamiętać o tych ludziach, którzy jedenaście lat temu zginęli w służbie ojczyzny.

– Wszystkie te osoby były nieprzypadkowe. To byli ministrowie, urzędnicy, kapelani. Osoby, które kochały Polskę, służyły Ojczyźnie i które poleciały tam nie tylko z obowiązku służbowego, ale dlatego, że czuli, że taką mają powinność. I dzisiaj my mamy powinność pamiętać o nich, o tych ludziach, którzy służyli Ojczyźnie bez względu na to czy minęły dwa lata, trzy czy jedenaście – zaznaczyła dyplomata.

Konsul generalny dodała, że w samolocie lecieli reprezentanci różnych partii politycznych, ale łączyła ich miłość do Polski. – Nie ma potrzeby dzielić dalej, co się dzieję w ostatnich latach. Tylko powinniśmy brać przykład z tych, którzy o tej ojczyźnie pamiętali – podsumowała.

Wieczorem w katedrze lwowskiej została odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej z udziałem dopuszczalnej ilości wiernych.

Zdjęcia: Andrzej Borysewicz / Kurier Galicyjski

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się samolot specjalny Tu-154M. Polska delegacja leciała nim na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X