Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo, nauczyciele języka polskiego, dyrektorzy szkół polskich. Drodzy uczniowie i ich rodzice – Polacy, mieszkający na Ukrainie.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej – korzystając z gościnnych łamów „Kuriera Galicyjskiego” – pozdrawiam Was i życzę wielu sukcesów w dniu waszego święta.

W ostatnim roku sporo dobrego wydarzyło się pomiędzy Polską i Ukrainą. Nasze rządy – po wielu latach negocjacji – podpisały umowę oświatową oraz powołały wspólną Radę Wymiany Młodzieży polskiej i ukraińskiej. W praktyce to oznacza, że  poprawi się sytuacja szkolnictwa polskiego na Ukrainie: od przyszłego roku wyślemy do polskich środowisk na Ukrainie dodatkowych nauczycieli, którzy wspomogą nauczanie języka polskiego.

Organizowane w Polsce szkolenia i staże dla nauczycieli języka polskiego będą mogły być uznane przez ukraińskie instytucje doskonalenia zawodowego. Jeszcze w tym roku wejdzie w życie nowelizacja  ustawa o języku polskim, która pozwoli szkołom i polskim środowiskom poza Polską na certyfikowanie znajomości języka polskiego.

Drodzy nauczyciele, rodzice, społecznicy! Wiem, że poświęcacie swój czas wolny ucząc języka polskiego i podtrzymując wśród uczniów zainteresowanie Polską. Wiem, ile wysiłku i wyrzeczeń kosztuje ta dodatkowa praca. Jeszcze raz Wam za to serdecznie dziękuję.

Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister Edukacji Narodowej RP

{youtube}ZuWgNSX-gfM{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X