Zielone Świątki na Barbarce

20 maja na polu przy kościele św. Barbary w Dąbrówce k. Sambora odprawiono mszę św. odpustową z okazji uroczystości Zesłania Ducha Św. Centrum Kulturalno-Oświatowe Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach z tej okazji zorganizowało okolicznościowy koncert.

Malutki kościółek św. Barbary w Dąbrówce ma bardzo ciekawą historię. Legenda głosi, że dawno temu wioskę Strzałkowice ogarnęła epidemia dżumy. Ludność powoli wymierała. Aż pewnego dnia dzieciom, które pasły krowy, objawiła się św. Barbara. Oznajmiła pastuszkom, że zaraza ustąpi, jeśli mieszkańcy wsi wybudują w tym miejscu kościół. Spod stóp św. Barbary trysnęło źródełko z wodą, nazywaną później „wodą od świętej Barbary”. Mieszkańcy zbudowali kościół i zaraza ustąpiła. Natomiast wodę ze źródełka podawano wszystkim, szczególnie umierającym, aby św. Barbara nie dopuściła do śmierci bez przyjęcia sakramentów świętych.

{youtube}VAD31mY0pn8{/youtube}

W różnych okresach swojej historii kościół był zamykany i niszczony. Ale mimo zakazów zmieniających się władz wierni ze Strzałkowic, Dąbrówki i pobliskich wiosek koło Sambora gromadzili się przy cudownym źródełku, aby powierzać swoje troski i kłopoty Bogu przez wstawiennictwo św. Barbary.

W 1994 roku na tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowego kościoła. W 2000 roku konsekracji kościoła dokonał kardynał Marian Jaworski, ówczesny arcybiskup lwowski. Każdego roku pielgrzymi i mieszkańcy Samborszczyzny w Zielone Święta przychodzą tu na mszę odpustową. Obok kościoła nadal jest źródełko i studnia pełna wody leczniczej.

Tegorocznej mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Krzysztof Jamro z Błozwy. Wszystkich księży z pobliskich miejscowości, parafian oraz gości przywitał o. Roman Dąbrowski, proboszcz parafii św. Anny w Sąsiadowicach.

W uroczystości uczestniczyli również: konsul Sławomir Dąbkowski z małżonką, Krystyna Husarz, dyrektor sobotniej polskiej szkoły im. Jana Pawła II w Samborze, Walery Tracz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Łanowicach, Marian Mazur, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Strzelczyskach.

Po nabożeństwie odpustowym na placu obok kościoła rozpoczęła się część muzyczno-artystyczna. Przybyłych gości oraz mieszkańców pobliskich miast i wiosek przywitał Marian Gierczak, dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach, i podziękował mieszkańcom Dąbrówki i Strzałkowic za zaangażowanie w organizację tej imprezy.

– Co roku na Zielone Święta przychodzimy tu na odpust. Starsi ludzie pamiętają nawet trzydniowe świętowanie odpustu z karuzelami i straganami dookoła. Centrum Kulturalne Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach i Dąbrówce chciało uświetnić tę uroczystości koncertem zespołów ludowych z okolic. Cieszę się bardzo, że zaproszenie przyjęły zespoły z Łanowic, Strzelczysk, Sambora, że możemy tu dziś gościć naszych artystów i słuchać pięknych utworów muzycznych w ich wykonaniu – powiedział Marian Gierczak.

– Co roku urządzamy małą imprezę obok kaplicy św. Barbary. W tym roku po raz pierwszy odbył się tu duży koncert zespołów z różnych miejscowości. Później będzie piknik z poczęstunkiem. Pogoda dopisała, jest słonecznie i fajnie. Myślę, że każdego roku będziemy kontynuować tę świąteczną tradycję – zaznaczyła Irena Cupryk, mieszkanka Dąbrówki.

Swoje umiejętności wokalno-muzyczne zaprezentowały zespoły „Małe Niebo”, który tworzą dzieci z Dąbrówki i Strzałkowic, „Stokrotki” z Łanowic, „Strzelczanki” ze Strzelczysk, chór „Sursum Corda” z Sambora, Julianna Kytowa, laureatka wielu międzynarodowych festiwalów muzycznych, oraz zespół „Niebo do wynajęcia” ze Strzałkowic.

Wspólnie z zespołami śpiewano takie znane piosenki jak „Hej, Sokoły”, „Krakowiaczek jeden”, „Karolinka”, „Czerwone jagody”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Świętowanie na Barbarce zakończyło się wspólnym grillowaniem i dobrą zabawą.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2018/zielone_swiatki_barborka_strzalkowice_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X