Zakończenie akcji „Papież dla Ukrainy”

W związku z zakończeniem akcji „Papież dla Ukrainy”, w dniach od 16 do 18 listopada 2018 roku przebywał na Ukrainie kardynał Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

17 listopada podczas konferencji prasowej w Agencji „Interfax-Ukraina” w Kijowie nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti powiedział, że na pomoc ofiarom wojny we wschodniej części tego kraju przekazano 16 mln euro. Na wezwanie papieża Franciszka w kościołach katolickich w Europie zebrano ponad 11 milionów euro, do których papież dodał kolejne 5 milionów ze swoich osobistych funduszy.

Nad realizacją tej inicjatywy czuwa właśnie wspomniana Dykasteria. Wizytą swego bliskiego współpracownika Ojciec Święty po raz kolejny okazał swe głębokie uczucia wobec narodu ukraińskiego i swą solidarność z tymi, którzy cierpią z powodu utrzymujących się dramatycznych warunków życia, spowodowanych wojną.

Kardynałowi towarzyszył podsekretarz Dykasterii prałat Segundo Tejado Muñoz, który wcześniej odwiedził niektóre dzieła charytatywne we wschodniej Ukrainie, jakie otrzymały wsparcie finansowe dzięki akcji „Papież dla Ukrainy”. Prałat Tejado odwiedził m.in. miasto Krasnohoriwka w obwodzie donieckim, które szczególnie ucierpiało podczas walk. Spotkał się z jedną z rodzin, które uzyskały pomoc, w mieście Marianka. Odwiedził szpital w Kramatorsku, gdzie leczeni są poparzeni, a także Słowiańsk. Z kolei w Charkowie spotkał się z rodzinami wielodzietnymi, a także z samotnymi matkami z dziećmi.

Prefektowi i sekretarzowi Dykasterii towarzyszyli m.in. biskupi Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej i Edward Kawa z archidiecezji lwowskiej, którzy kierowali dwoma fazami papieskiej akcji pomocowej.

Biskup Edward Kawa wyjaśnił, że pomoc udzielana była w całej strefie walk i przyległych terytoriach, a także w regionach o największej koncentracji osób wewnętrznie przesiedlonych. Z zebranych funduszy wysłano 6,2 mln euro, aby zapewnić ciepło dla domów i obiektów socjalnych w Donbasie: zainstalowane kotły na paliwo stałe, izolowane budynki, odnowione mieszkania. Tego rodzaju pomoc została udzielona 107 tysiącom mieszkańców Donbasu. W tym samym czasie 2,4 mln euro trafiło na opiekę medyczną 440 tysięcy ofiar, 5,7 mln euro – w celu dostarczenia produktów żywnościowych i higienicznych. Ponadto 1 milion euro zapewnił wsparcie psychospołeczne dzieciom i ich rodzicom poprzez centra rehabilitacji psychologicznej i organizację odpowiednich obozów dla dzieci. W związku z tym całkowita kwota wysłana do dotkniętych wojną mieszkańców Donbasu wyniosła 15,3 miliona euro.

fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/papiezdlaukrainy{/gallery}

– Byliśmy szczególnie skoncentrowani na pomocy takiej, którą nikt nie niesie – podkreślił biskup Edward Kawa. – Starali się nieść ją tym najbardziej potrzebującym. Przede wszystkim ta pomoc była skoncentrowana na ludziach biednych, którzy pozostali bez gazu, bez opału na zimę. Od najmniejszej takiej pomocy do takiej gruntownej pomocy. Pomagaliśmy odbudowywać domy czy nawet budowaliśmy domy. Na pewno to co jest ważne, że każdy kto potrzebował tej pomocy otrzymał ją na tyle, na ile to było możliwe.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti również biskupi Jan Sobiło i Edward Kawa mówili też o trudnościach przekazywania humanitarnej pomocy papieskiej na terenach Donbasu, które nie są kontrolowane przez władze ukraińskie.

W Kijowie kardynał Turkson wraz z prałatem Tejado spotkali się z biskupami Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, w Ministerstwie polityki socjalnej Ukrainy z przedstawicielami organizacji, które współpracowały przy Akcji „Papież dla Ukrainy”, oraz z bezdomnymi, którym pomagają siostry misjonarki miłości. Odwiedzili także katedrę greckokatolicką i konkatedrę łacińską.

Kardynał Peter Turkson podczas konferencji prasowej zaznaczył, że pomoc dla ofiar wojny na wschodzie Ukrainy została dokonana w ten sam sposób, jak papież Franciszek i Kościół katolicki pomaga ofiarom wojny w Syrii czy w innych częściach świata. W tym przypadku była to pomoc jednorazowa.

– Dwuletnia Akcja „Papież dla Ukrainy” już zakończona, jednak Kościół katolicki nadal opiekuje się w różny sposób ofiarami wojny na Donbasie – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego ks. Piotr Żarkowski, prezes Caritas-Spes Ukraina. – Pomagamy uchodźcom znaleźć też pracę, mieszkania.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X