Z okazji Dnia Polonii i Polaków poza Granicami oraz Dnia Flagi

Przemówienie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego

Szanowni Państwo,

Dziś obchodzimy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków poza Granicami. Te dwa święta spaja ze sobą w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Radujmy się! Ale pamiętajmy, że nie tak dawno zły los rozsypywał nas po świecie i obcy panoszyli się w naszym domu.

Pamiętamy o cenie, jaką za niepodległość płaciły pokolenia Polaków. Składamy hołd bohaterom, którzy walczyli za Polskę pod biało-czerwoną flagą!

Pamiętajmy, o tych, którzy w 1914 r. wywalczyli nam wolność; o szarży ułanów pod Rokitną w 1915 roku, która przedarła się przez trzy rosyjskie linie obrony i z 64 ułanów sześciu zostało przy życiu, o polskich Termopilach pod Zadwórzem, gdzie w 1920 r. oddział polskiej młodzieży zagrodził bolszewikom drogę na Lwów – z 330 młodych ludzi 318 poległo, kapitana Raginisa, który we wrześniu 1939 r. z garstką żołnierzy przez trzy dni wstrzymywał prące na Warszawę trzy niemieckie dywizje. Gdy nie miał kim i czym walczyć rozerwał się granatem. Tablica w jego miejscu śmierci wzywa: „Przechodniu powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek”.

My przechodnie przez polskie dzieje, nigdy nie przestaniemy o Was i Waszych czynach mówić Ojczyźnie. Bo pamięć historyczna buduje wspólnotę narodową, kształtuje naszą tożsamość, daje poczucie przynależności i uczestnictwa w życiu narodu – niezależnie od tego, czy żyjemy tu w kraju, czy poza granicami. Naród to wspólnota losu pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Bycie cząstką tej sztafety pokoleń nadaje głęboki sens istnieniu każdego z nas.

Mówią nam, że przywiązanie do własnego narodu i państwa jest dzisiaj anachronizmem, że przeszkadza europejskiej integracji. A przecież tylko dzięki patriotyzmowi europejskich narodów, które przeciwstawiły się najpierw nazistowskiej, a później sowieckiej tyranii Europa obroniła swą wolność i jest dziś oazą demokracji i dobrobytu. Unia Europejska przetrwa tylko wówczas, gdy obroni tożsamość europejskich narodów.

Dlatego w dzień flagi celebrujemy nasze narodowe symbole, zaświadczamy nie tylko o naszej polskiej, ale i europejskiej tożsamości. W szanującej prawa narodów Europie ojczyzn wszyscy będziemy czuli się u siebie.

Drodzy Rodacy,

Polonia i Polacy za Granicą mają ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. W uznaniu tych zasług ustanowiony został Dzień Polonii. Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego najlepszego. Niech radosnym obchodom tego święta towarzyszy pamięć o Ojczyźnie i tych, którzy oddali życie za to, by była wolna i niepodległa.

Źródło: senat.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X