„Z kolędą ku przyjaźni” – spotkanie opłatkowe młodzieży ze Lwowa

13 stycznia br. w sali przy kościele św. Antoniego młodzież ze Lwowa zorganizowała spotkanie kolędnicze „Z kolędą ku przyjaźni”, którego celem było zintegrowanie młodego pokolenia Polaków ze Lwowa.

Pomysł zorganizowania nietradycyjnego spotkania opłatkowego zrodził się w głowach Eugeniusza Wołoszyna i Marty Nuckowskiej ze Lwowa, którzy uczestniczyli w III Forum Młodych Polaków w Bołszowcach organizowanym przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie. Do realizacji projektu dołączyli Karina Wysoczańska, Julia Sokół i Marian Wołoszyn.

{youtube}k2Tvrixp8YE{/youtube}

Spotkanie opłatkowe zgromadziło ponad 50 osób, w większości studentów polskiego pochodzenia, którzy w tym roku ubiegali się o stypendium Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, młodzież działającą przy parafii św. Antoniego oraz byłych stypendystów Fundacji „Semper Polonia”.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili konsulowie Marian Orlikowski i Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów, Maria Osidacz i Andrzej Leusz z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.

Konsul Marian Orlikowski nawiązał do Klubu Stypendystów, który prężnie działał w lwowskim okręgu konsularnym, a potem zawiesił swoją działalność. Kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie ma nadzieje, że coś podobnego pojawi się znowu i będzie zrzeszać młodzież pochodzenia polskiego ze Lwowa i obwodu lwowskiego.

– Mam nadzieję, że młodzież będzie się integrować i będzie możliwość wyłapać tych nowych młodych ludzi, którzy ukończyli szkołę i rozpoczęli studia. Dobrze dołączyć do tego stypendystów, żeby to się rozwijało i żeby było więcej takich spotkań, które z jednej strony tworzą domową atmosferę, a z drugiej – są zorganizowane, bo ktoś nad tym pomyślał, ktoś to przygotował i zaplanował jak to ma być – zaznaczył konsul Marian Orlikowski.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził gospodarz tego miejsca o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie nawzajem życzenia pomyślności w nowym roku.

– Spotkało się przy parafii św. Antoniego wielu młodych ludzi, którzy zechcieli wspólnie dzielić radość z narodzenia Pana Jezusa, pobyć razem, złożyć sobie nawzajem dobre życzenia i przypomnieć sobie słowa kolęd – powiedział o. Paweł Odój.

Po wigilijnym poczęstunku wystąpił zespół „Niebo do wynajęcia” ze Strzałkowic, który swoim śpiewem kolęd wprowadził zebranych w nastrój kontynuacji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Podczas spotkania nie zabrakło zabaw integracyjnych. Na specjalnie udekorowanej ściance każdy mógł sobie zrobić zdjęcie. Wspólnie śpiewano tradycyjne polskie kolędy, natomiast współczesne wykonano w karaoke.

– Było dużo młodych osób, rodzinna atmosfera, wspólne kolędowanie. I co najważniejsze – zapoznaliśmy się z młodzieżą pochodzenia polskiego, studiującą we Lwowie i nawiązaliśmy kontakty do współpracy w przyszłości – podsumował Eugeniusz Wołoszyn, współorganizator spotkania.

Spotkanie kolędnicze „Z kolędą ku przyjaźni” odbyło się pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Eugeniusz Sało

Fot. Julia Sokół
{gallery}gallery/2018/spotkanie_oplatkowe_mlodziezy_ze_lwowa_sokol{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X