XIV edycja konkursu  „Znasz-li ten kraj…?” fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

XIV edycja konkursu „Znasz-li ten kraj…?”

Konkurs wiedzy o kulturze i języku polskim „Znasz-li ten kraj…?” jest olimpiadą językową adresowaną do uczniów szkół sobotnio-niedzielnych i pozaszkolnych punktów nauczania języka polskiego lwowskiego okręgu konsularnego. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w zakresie literatury, historii i geografii Polski. Zmagania odbyły się w podlwowskich Brzuchowicach.

Pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację konkursu w 2020 roku, w 2022 nie odbył się z powodu wojny. Przez nią wiele rodzin zdecydowało się na wyjazd za granicę, ale wiele pozostało i nadal kultywuje język polski i kulturę. Właśnie takie konkursy motywują dorastające pokolenie do pogłębiania wiedzy o ojczystym kraju, jest to też okazja do integracji i nawiązywania nowych przyjaźni.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 50 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe – dzieci i młodzież klas V – VI, młodzież klas VII – IX, młodzież klas X – XI. Tradycyjnie konkurs składał się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Podczas części pisemnej konkursu uczniowie uzupełniali tekst ze słuchu, odpowiadali na pytania z zakresu rozumienia tekstu pisanego, gramatyki, kultury, historii i geografii. W trakcie części ustnej uczniowie klas V – VI odpowiedzieli na pytanie „Co wziąłbym ze sobą na bezludną wyspę? Młodzież z klas VII – IX opowiedziała o polskich śladach przeszłości swojej miejscowości, a najstarsi z klas X – XI, wyrazili opinię na temat „Influencer – kariera przyszłości czy droga donikąd?”

– Każdy jest zmęczony trybem nauczania online, istnieje potrzeba spotkania. Część osób polskiego pochodzenia wyjechała do Polski. Bardzo się cieszymy że są ci, którzy zostali i tworzą młode środowisko polskie na Ukrainie. A celem konkursu jest sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie kultury i języka, geografii i historii – powiedziała Natalia Rudczyk, wicekonsul RP we Lwowie.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Porozmawialiśmy z uczestnikami o wrażeniach i o tym, jak spędzili ten czas.

Anita Czirkowa z Iwano-Frankiwska, dawnego Stanisławowa, uczęszcza do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. W części ustnej egzaminu opowiedziała o Stanisławowie przez pryzmat prawdziwej historii skradzionych pieniędzy na poczcie, a sama wcieliła się w postać ducha, który ją opowiedział. Otrzymała pierwsze miejsce w grupie młodzieżowej klas VII – IX:

– Jestem tu już po raz trzeci, już raz miałam pierwsze miejsce i jeden raz wyróżnienie. W czasie, w którym żyjemy o wiele mniej dzieci przyjechało i jest to smutne, gdyż we wcześniejszych edycjach poznałam bardzo wiele wspaniałych osób, w tym roku trochę mniej. Z powodu wojny w Ukrainie o wiele mniej ludzi ma możliwość przyjazdu. Zapoznałam się z nowymi osobami, zobaczyłam też stare twarze, więc się ucieszyłam. Miejsce to jest wspaniałe, bo z tymi, których tutaj poznajesz, można rozmawiać po polsku, naprawdę, cały czas po polsku. Tutaj jest skoncentrowana polskość i jest to dla mnie najważniejsze – powiedziała Anita Czirkowa z Iwano-Frankiwska, dawnego Stanisławowa.

Anna Bratok z Sambora, jak się później okazało, zajęła trzecie miejsce. Anna chodzi do szkoły sobotniej im. Jana Pawła II przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Samborze, której uczniowie regularnie uczestniczą w podobnych olimpiadach i konkursach.

– Jestem na konkursie po raz drugi. To nie tylko konkurs wiedzy o kulturze Polski, lecz także wielka możliwość, by zawiązać nowe przyjaźnie. W ubiegłej edycji nie zdobyłam żadnego miejsca, ale było dużo prezentów i wróciłam do domu zadowolona. A w tym roku mam wielką nadzieję na część ustną – przygotowałam wielką prezentację, mam nadzieję że część ustna będzie mi przyjazna i może zajmę jakieś miejsce – powiedziała Anna Bratok z Sambora.

Bogdana Gryniw z Kołomyi uczy się w soboty w szkole im. Stanisława Vincenza, uczestniczy w konkursie pierwszy raz. Uważa, że jest trochę trudny, ale wrażenia ma bardzo dobre. – Zapadło mi w pamięć jedno pytanie, nie było ono najtrudniejsze – jaka jest najkrótsza granica Polski? Odpowiedź – to granica z Litwą. W części ustnej był temat – ślady Polskiej przeszłości w mojej miejscowości, więc opowiadałam o pamiątkach w Kołomyi, a jest ich dużo – powiedziała Bogdana Gryniw z Kołomyi.

– Były pytania trudne, były łatwiejsze, jak na każdym konkursie. Uczymy się historii Polski i uważam, że obecnie każdy Ukrainiec i Ukrainka powinni znać nie tylko własną historię, a i historię Polski, kraju który tak bardzo nam dziś pomaga – powiedziała Anastazja Tatomyr, która uczy się w sobotniej szkole przy zgromadzeniu sióstr św. Dominika w Żółkwi.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

„Znasz-li ten kraj…?” to również warsztaty i zajęcia edukacyjne i integracyjne dla uczestników i opiekunów z którymi przyjechali. Irena Strilciw prowadziła warsztaty plastyczne, które pomogły uspokoić emocje po konkursie, a Rafał Paśko – założyciel amatorskiego Teatru S.A.N. – poprowadził warsztaty teatralne „Fredro w teatrze szkolnym”. Największe wrażenie zrobił na uczestnikach kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratowników górskich z Polski i Ukrainy.

Opiekunowie uczestników mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu metodyki pracy z uczniami oraz wysłuchali wykładu na temat twórczości Wisławy Szymborskiej. Warsztaty dla nich przygotowali trenerzy z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Jednym z filarów organizacji konkursu są wolontariusze, młode osoby ze środowiska polskiego, które zaangażowały się w sprawny przebieg pobytu uczestników. Wolontariusze ci zazwyczaj sami biorą lub brali udział w podobnych konkursach, lecz tym razem postanowili zobaczyć za kulisami jak powstaje takie wydarzenie.

Konkurs „Znasz-li ten kraj…?” wśród innych podobnych wyróżnia wieloraka aktywność poza zmaganiami, która tworzy środowisko sprzyjające kultywowaniu języka polskiego.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Wyniki XIV konkursu wiedzy o kulturze i języku polskim „Znasz-li ten kraj…?”

𝐆𝐫𝐮𝐩𝐚 𝐈: dzieci i młodzież klas V – VI: I miejsce Anna Traczuk z Sambora, II miejsce Augustyn Łuczkiewicz z Sambora, III miejsce Inna Wedeniuk ze Lwowa oraz dwa wyróżnienia: Justyna Kwotek z Sambora i Jurij Ostasz z Doliny.

𝐆𝐫𝐮𝐩𝐚 𝐈𝐈: młodzież klas VII – IX: I miejsce Anita Czirkowa z Iwano-Frankiwska, II miejsce Julia Mechno z Żółkwi, III miejsce Andriana Zawada z Żółkwi.

𝐆𝐫𝐮𝐩𝐚 𝐈𝐈𝐈: młodzież klas X – XI: I miejsce Krystyna Sztabława-Wojciechowska z Siemianówki, II miejsce Oleg Dobrowolski z Iwano-Frankiwska, III miejsce Anna Bratok z Sambora oraz wyróżnienie: Andrzej Kamiński z Iwano-Frankiwska.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Organizatorem konkursu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie. Uczestnicy otrzymali cenne nagrody i niezmierną satysfakcję z udziału w nim. A my wszyscy mamy nadzieję, że wojna jak najszybciej się skończy i za rok konkurs odbędzie się w większym gronie.

Aleksander Kuśnierz

X