X edycja konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” Fot. Ihor Rewaga

X edycja konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany”

We Lwowie po raz dziesiąty odbył się konkurs graficzny „Indeks imienia Mariusza Kazany”. Konkurs zorganizowały Fundacja imienia Mariusza Kazany i Konsulat Generalny RP we Lwowie. Jego ideą jest wspieranie młodych ukraińskich artystów.

W Konkursie uczestniczyli studenci i absolwenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Zwycięzcy będą mogli odbyć staż artystyczny w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i innych uczelniach w Polsce. Laureaci II i III miejsca otrzymali nagrody finansowe. W ubiegłym roku wydarzenie nie odbyło się we Lwowie z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę, a została zorganizowana w „Galerii u Dyplomatów” w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Tegoroczna X edycja Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” odbyła się we Lwowie w dniach 20 i 22 października.

Podczas inauguracji w Galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki została zaprezentowana wystawa laureata IX edycji Konkursu Iwana Sawenoka.

W dniu 22 października w schronie Lwowskiej Akademii Sztuki odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Błażejowi Ostoja Lniskiemu. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Rady Naukowej uczelni, mer miasta Lwowa Andrij Sadowyj, przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie, Fundacji imienia Mariusza Kazany, goście z Polski, studenci akademii. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Echo” ze Lwowa.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Po odczytaniu uchwały, wygłoszeniu laudacji przez prorektora Tarasa Łesiwa rektor Lwowskiej Akademii Sztuki Wasyl Kosiw wręczył dyplom Doktora Honoris Causa. prof. Błażejowi Ostoja Lniskiemu. W swoim przemówieniu Lniski mówił o tym, że sztuka wciąż pozostaje podstawą jego wszystkich działań, jest i na zawsze będzie dla niego rodzajem spoiwa łączącego rozsypane fragmenty układanki. – Dziś jestem we Lwowie. Przyznam, że już wielokrotnie odwiedzałem Lwów i Lwowską Narodową Akademię Sztuki. Często były to podróże, związane z rozwijaniem relacji kulturowych pomiędzy naszymi krajami. Od wielu lat, jakże pięknie działa „Indeks imienia Mariusza Kazany”, realizowana jest wymiana stażowa, tu we Lwowie odbyło się wiele rozmaitych wystaw artystów z Polski. Zazwyczaj korzystałem z tych okazji, aby zostać nieco dłużej i przechadzając się ulicami Lwowa, z bliska przyglądać się życiu miasta. Choć wiem, że oko przechodnia-turysty często ślizga się po powierzchni i nie wychwytuje wszystkich miejscowych niuansów, to zawsze starałem się być uważnym przechodniem. Na przestrzeni minionych lat miałem możliwość obserwować, jak się zmienia się Lwów, nic nie tracąc ze swojego nostalgicznego klimatu. I choć piękno miasta najlepiej być może uzewnętrznia się i manifestuje poprzez architekturę, mam świadomość, że jego prawdziwa siła płynie z serc osób, które w nim żyją – powiedział.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Tego samego dnia w Muzeum Narodowym im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie wręczono nagrody laureatom X edycji konkursu graficznego „Indeks imienia Mariusza Kazany”. W konkursie biorą udział studenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. W tym roku laureatami zostali: 1 miejsce Lidia Hołosko, za pracę Mak, 2 miejsce Maria Sawko, za pracę Kontakt, 3 miejsce Artur Juzefczyk, za książkę artystyczną.

Zwyciężczyni, Lidia Holosko, artysta grafik, ilustratorka po otrzymaniu nagrody powiedziała Kurierowi Galicyjskiemu : „Praca przedstawiona na wystawie nazywa się Mak, który jest również symbolem ukraińskiej kultury. W swojej pracy chciałam pokazać co się dzieje z duszą człowieka, jaki jest jego stan podczas pełnoskalowej agresji, o chęci bycia zachowanym, chęci wyjść na zewnątrz, chęci ryzykować, rozwijać się. Tę pracę poświęciłam każdej osobie, która niezależnie od sytuacji życiowej nie przestaje wierzyć.” W muzeum można było obejrzeć również wystawę prac laureatów wszystkich X edycji konkursu graficznego.

fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy polskich artystów – „Obraz Natury” Błażeja Ostoja Lniskiego oraz „Curiosity” Agnieszki Cieślińskiej Kaweckiej, która została zaprojektowana wokół XVI- wiecznej ryciny, prezentującej „gabinet osobliwości”.

– Grafika ta jest plansza polem gry, dialogiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością w której pojawiają się różnego rodzaju artefakty – formy botaniczne, organiczne, jakieś materie zaczynają dominować tą grafikę i pojawiają się troszeczkę jak wirusy, które są bardzo piękne, ale także niebezpieczne – mówi Agnieszka Cieślińska – Kawecka.

– Jestem bardzo zadowolona, że jednak odważyłam się przyjechać, pomimo jednak takiego dreszczyku, niepokoju, że może być różnie. I to jest chyba bardzo ważne w czasach, czasach barbarzyńskich ten promyk, który przynosi sztuka jest bardzo ważny – dodała.

W projekcie biorą udział: Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacja im. Mariusza Kazany. Członkami jury są przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Fundacji im. Mariusza Kazany oraz profesorowie z Polski i Ukrainy.

Patron konkursu, Mariusz Kazana, to były dyrektor Protokołu Dyplomatycznego polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a zarazem miłośnik sztuki i założyciel „Galerii u Dyplomatów” w polskim MSZ-cie. Dyplomata zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X