Wysadzono i zdewastowano pomnik pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej

Wysadzono i zdewastowano pomnik pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej

W Hucie Pieniackiej, polskiej wsi, która 28 lutego 1944 roku została zrównana z ziemią, wysadzono i zdewastowano pomnik pomordowanych tam Polaków.

Informacja o tym, zdjęcia oraz wideo pojawiła się wieczorem 9 stycznia na portalu varjag2007su.livejournal.com

{gallery}gallery/2017/zdewastowany_pomnik_huta_pieniacka{/gallery}

{youtube}JXGjicvos5I{/youtube}

Ze zdjęć i wideo widać, że całkowicie został zniszczony główny krzyż, a na dwóch bocznych płytach z wypisanymi nazwiskami ofiar wymalowano flagi czerwono-czarne OUN-UPA oraz flagę Ukrainy. Widoczne są również dwie błyskawice symbolizujące oddziały SS. Huta Pieniacka została wymordowana przez policyjny pułk SS złożony z ochotników do SS Galizien.

Na razie nie wiadomo, kto jest sprawcą zniszczenia pomnika. Na stronie facebook najczęściej pojawiają się komentarze, że może to być rosyjska prowokacja.

Obchody 70. rocznicy zagłady w Hucie Pieniackiej (Fot. Eugeniusz Sało)

Przypomnijmy, że upamiętniający tę tragedię postument stanął w Hucie Pieniackiej jesienią 2005 roku. Inicjatorem jego powstania był Andrzej Przewoźnik – ówczesny przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na uroczystość poświęcenia pomnika przyjechali tutaj nieliczni już świadkowie zbrodni i rodziny pomordowanych. Na placu nieistniejącego kościoła odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo żałobne. Od tamtego czasu co roku w rocznicę pacyfikacji wsi odbywały się przy pomniku uroczyste spotkania.

Obchody 72. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

{youtube}dc40CAcPJOw{/youtube}

OŚWIADCZENIE
ws. zniszczenia w pomnika w Hucie Pieniackiej

Szanowni Państwo,

z przykrością informujemy, że pomnik upamiętniający zbrodnię dokonaną w Hucie Pieniackiej został zniszczony.  Stowarzyszenie Huta Pieniacka pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.

Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim, którzy ze szczerą troską i współczuciem informują nas o zaistniałej sytuacji. Składamy wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności, które dochodzą do nas tak z Polski jak i z Ukrainy.

Celem naszego Stowarzyszenia jest upamiętnienie zbrodni popełnionej na naszych przodkach – mieszkańcach wsi Huta Pieniacka i okolicznych miejscowości. Naszym pragnieniem jest zachowanie pamięci i modlitwa. W tym trudnym czasie o to właśnie prosimy wszystkich Państwa.

Małgorzata Gośniowska-Kola
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Huta Pieniacka

{youtube}AVz0yXcmWGo{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X