„Wymazać Naród” wstrząsający dokument o rosyjskiej zbrodni na Ukrainie fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

„Wymazać Naród” wstrząsający dokument o rosyjskiej zbrodni na Ukrainie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP zaprezentowało film dokumentalny o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Reżyserem dokumentu jest Tomasz Grzywaczewski, korespondent wojenny, który od pierwszych dni wojny rejestrował przestępstwa rosyjskich najeźdźców w napadniętym kraju.

Przed wojną na terenach Ukrainy istniało ponad 5 tysięcy muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturalnych i ok. 170 tysięcy zabytków, w tym siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Niespełna w ciągu roku wojny Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zarejestrowało ponad 800 przypadków zniszczeń dokonanych przez wojska rosyjskie na obiektach kultury. Liczba ta z każdym dniem rośnie, a i tak nie obejmuje wszystkich obszarów i zniszczeń.

W dokumencie „Wymazać Naród” zostały pokazane celowe zniszczenia ukraińskich zabytków od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy. Zbrodnie dokonywane na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej, od zabytków archeologicznych po współczesne biblioteki i szkoły. Wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli świata kultury pokazują obraz celowej walki barbarzyńskiego najeźdźcy z ukraińską tożsamością, walki za którą ukraińscy bohaterowie oddają życie.

Dokument został zrealizowany na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

X