Wyjątkowa pielgrzymka

Wyjątkowa pielgrzymka

W Roku Wiary pielgrzymi z diecezji lwowskiej i wielu innych części Ukrainy dziękowali za dar wiary przekazanej im w trudnych czasach prześladowań przez przodków.

10 – 11 maja 2013 roku odbyła się pielgrzymka do Berdyczowa – do narodowego sanktuarium maryjnego kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Celem odbywającej się w Roku Wiary pielgrzymki było zawierzenie Matce Bożej wiary, pracy i misji w Kościele. Była to pielgrzymka wyjątkowa, bo także dziękczynna – za wolność religijną w naszym kraju – do Sanktuarium MB Fatimskiej w Dowbyszu (dawny Marchlewsk) w diecezji kijowsko-żytomieskiej. Wielu diecezjan odpowiedziało na apel biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Leona Małego, Przewodniczącego Komisji do Sprawach Duchowieństwa i Powołań przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Biskup Mały nawoływał do obchodzenia dnia wdzięczności za wiarę zachowaną na Ukrainie. W dekanacie mościskiem podjęto prace organizacyjne, przygotowujące pielgrzymkę do Dowbysza na Dzień Dziękczynienia. W podróż udali się przedstawiciele parafii, po długiej podróży autokarem modlili się na miejscu razem z pielgrzymami przybyłymi z całej Ukrainy w tej intencji – dziękując za dar wiary. Podczas głównej mszy św. w sanktuarium w Dowbyszu, celebrowanej  pod przewodnictwem arcybiskupa Piotra Malczuka, homilię wygłosił biskup Leon Mały. W darach ofiarnych złożono na ołtarzu stare modlitewniki przodków, które były niemymi świadkami utrzymania i umocnienia wiary dla wielu pokoleń…

W Roku Wiary, jako świadkowie „trudnej wiary”, za wierność której nasi rodzice, rodzice chrzestni i krewni – katolicy – cierpieli prześladowanie przez wiele dziesięcioleci, podążaliśmy do Dowbysza przez Żytomierz, Berdyczów, aby podczas Eucharystii, wraz z wyznaniem wiary podnieść w górę nasze serca i dzięki składać Panu Bogu naszemu.

Uczestnicy tej wyjątkowej pielgrzymki zostali poproszeni o to, by we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 27 czerwca, w miejscu odpustowym w Mościskach podzielili się wspomnieniami o przeżytych dniach dziękczynienia za dar Wiary.

ks. Władysław Derunow
Tekst ukazał się w nr 12 (184) 28 czerwca – 15 lipca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X