Wszechstronność talentu Mistrza

Wszechstronność talentu Mistrza

Opisywać ludzi utalentowanych nie jest łatwo. Miałam to szczęście, że jako teoretyk muzyki i kompozytor studiowałam w klasie znanego pedagoga i muzykanta Wiaczesława Zeitza. Minęło już dziesięć lat od chwili, gdy uczęszczałam na jego niezwykle ciekawe i porywające lekcje, a nasza współpraca przekształciła się w przyjaźń.

Wielką przyjemnością jest dla mnie, gdy profesor zaprasza na koncerty studentów wydziału instrumentów dętych i perkusyjnych. Jest kierownikiem tego wydziału w Konserwatorium Lwowskim.

Najbardziej wryła mi się w pamięć chwila, gdy profesor poprosił mnie o skomponowanie utworu dla kwartetu (flet, obój, fagot i fortepian). Zmusiło mnie to do poważnej i wytężonej pracy, a jednocześnie – do przeanalizowania roli kompozytora. Jestem mu za to bezgranicznie wdzięczna.

Urodził się w rodzinie, gdzie nie było tradycji zawodowego muzykowania, chociaż z muzyką obcował od dziecka. Matka Wiaczesława Zeitza dobrze śpiewała i wspaniale grała na bandurze. Pochodziła z książęcego rodu Bagratyńskich, a dziadek był oficerem w kijowskim „Arsenale”. Ojciec był inżynierem, budowniczym lotnisk. Rodzina ojca była pochodzenia niemieckiego i wywodziła się z miasteczka Zeitz pod Lipskiem. Pomimo, że mieli wykształcenie techniczne, zakochani byli w muzyce. W wieku 10 lat mały Wiaczesław zaczyna muzykowanie od gry na gitarze, a następnie na domrze. Kształcił się na dwóch wydziałach konserwatorium – instrumentów dętych i historyczno-teoretycznym. Następnie studia doktoranckie zrobił w konserwatorium im. Czajkowskiego w Kijowie. Studiował też na Litwie.

Wiaczesław Zeitz (Fot. archiwum rodzinne)Stał się wirtuozem oboju. Już w 1957 roku był solistą grupy obojów w orkiestrze symfonicznej lwowskiej filharmonii. Ma na koncie występy z J. Menuchinem, D. Ojstrachem, W. Spiwakowym. Występował z lwowską orkiestrą kameralną „Akademia” i innymi zespołami. W swym dorobku ma interesujące kompozycje i liczne aranżacje.

Jest wychowawcą ponad 70 oboistów. Pomiędzy nimi są laureaci ukraińskich i międzynarodowych konkursów, soliści znanych ukraińskich i zagranicznych orkiestr: W. Ginzburg, Myron i Lewko Zakopce, I. Kuliniak, L. Biliński, O. Korlatowicz, Dymitr i Lilia Maksymenko. Profesor Zeitz jest też naukowcem, autorem prac teoretycznych, interesujących opracowań. Od czterdziestu trzech lat pełni funkcje kierownika katedry. Inspiruje młodych organizując szereg imprez muzycznych, koncertów tematycznych, uczestniczył w licznych festiwalach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, tematycznych prezentacjach współczesnych kompozytorów.

Profesor Zeitz jest bardzo serdeczną i skromną osobą, która zawsze jest niezwykle ciekawa dla współrozmówcy. Dla każdego ma serdeczny uśmiech.

Nadszedł Jubileusz naszego Profesora. Jubileusz Mistrza został uświetniony koncertem w wykonaniu jego doktorantów, laureatów międzynarodowych i ogólnoukrainskich konkursów Lilię i Dmytra Maksymenków. Kolejne koncerty z okazji jubileuszu Wiaczesława Zeitza, będą się odbywały się w ciągu całego roku.
Sto lat, Maestro!

Anna Szkolnikowa
Konserwatorium lwowskie im. M. Łysenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X