Wspólne polsko-ukraińskie kolędowanie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Wspólne polsko-ukraińskie kolędowanie

W Seminarium Duchownym w podlwowskich Brzuchowicach odbyło się pierwsze wspólne kolędowanie pracowników Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Polaków ze Lwowa oraz korpusu dyplomatycznego. W przytulnej, rodzinnej atmosferze śpiewano na przemian polskie i ukraińskie kolędy.

Kolędy śpiewała młodzież z polskich szkół, a także schola katedry lwowskiej, pracownicy konsulatu RP we Lwowie, wykonawcy ze znanego nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie lwowskiego męsko-chłopięcego chóru „Dudaryk”. Nie zabrakło także gości spoza Lwowa. Wystąpił zespół „Jantarni dżerela” z Nowojaworiwska.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Na sali śpiewali nie tylko uczestnicy zrzeszeni w zespołach, ale i wszyscy chętni. Po polsku i po ukraińsku. A prowadzący koncert Wiktor Lafarowicz i Jaryna Kapitan opowiadali o wspólnych elementach polskiej i ukraińskiej tradycji, związanej z okresem bożonarodzeniowym.

Każda kolęda była zadedykowana tym, którzy walczą o niepodległość Ukrainy – w okopach na linii frontu, bez możliwości świętowania w swoich domach.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Jak podkreśliła Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie, „wszyscy wspominamy ten naszego dzieciństwa okres Bożego Narodzenia i to wspólne kolędowanie, kiedy przy stole spędzaliśmy czas w gronie rodziny i przyjaciół. I właśnie dzisiaj chcemy pielęgnować tę tradycje. Z jednej strony tradycję religijną – pięknych pieśni i kolęd, a z drugiej strony – budowanie wspólnoty, tutaj w gronie przyjaciół. Jesteśmy dzisiaj w obliczu wojny na Ukrainie tak blisko siebie, jak nigdy dotąd.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Wspólne kolędowanie przedłużono przy ognisku przy poczęstunku.

Ten rok był ciężki. Ale dlaczego my zwyciężamy i dotychczas istniejemy jako państwo? Dlatego, że mamy takich przyjaciół jak Polska. Ogromne podziękowanie dla narodu polskiego za to wsparcie jakie mieliśmy w ubiegłym roku, za pomoc i za wiarę w to, że Ukraina ma być silnym, europejskim państwem – podkreślił Maksym Kozycki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

I właśnie takie spotkania w tym ciężkim dla wszystkich na Ukrainie czasie dodają otuchy, aby choć na chwilę zapomnieć o wojennej rzeczywistości.

Wspólne polsko-ukraińskie kolędowanie zostało zorganizowane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie wraz z Lwowską Obwodową Administracją Wojskową.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X