Wręczenie nagród laureatom konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

W liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej z polskim językiem wykładowym we Lwowie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. Tegoroczna edycja miała formułę online ze względu na wojenną rzeczywistość. Konkurs odbywa się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a jego wieloletnim współorganizatorem jest Fundacja Dziedzictwo Kresowe.

fot. Igor Rewaga

Ponad sto osób – młodzież ze Lwowa, Tarnopola, Użgorodu, Sambora, Stryja i innych miast na Ukrainie – wzięło udział w 28. edycji konkursu poświęconego twórczości Marii Konopnickiej.

Ze względu na bezpieczeństwo uczniom polskich szkół ze Lwowa dyplomy oraz nagrody rzeczowe zostały wręczone w liceum im. Marii Konopnickiej, a laureatom z innych miast zostały dostarczone bezpośrednio do miejsc ich zamieszkania.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Konkurs ma na celu aktywizację środowisk uczniowskich mieszkających poza granicami Polski, zainteresowanie ich polską kulturą, sztuką i tradycją. Szczególnie ważne w konkursie poświęconym Marii Konopnickiej jest popularyzowanie wiedzy na temat twórczości poetki. Organizatorzy pragną nadal wspierać młode talenty, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie wojennej rzeczywistości, która dotyka również młode pokolenie.

Uczestnicy zmagali się w trzech kategoriach sztuki: recytacji, śpiewie i sztukach plastycznych, a inspiracją dla nich była twórczość wybitnej polskiej poetki.

Konkurs recytatorski ponad 25 lat temu zainicjował Władysława Łokietko, polonista szkoły im. Marii Konopnickiej. Z czasem do tego pomysłu dołączył również konkurs plastyczny.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Weronika Apriłaszwili, nauczycielka klas początkowych liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej, uważa, że prace są bardzo różnorodne. – Od wielu lat zadziwiają laureaci po prostu niesamowitymi pomysłami, wykorzystując różne techniki plastyczne: czerpany papier, aplikacje, prace w drewnie. Te prace potrafią zadziwić każdego – i dorosłego, i fachowego malarza – dodała.

– W imieniu Fundacji Dziedzictwo Kresowe chciałbym podkreślić, że jesteśmy zaszczyceni możliwością współtworzenia tej pięknej inicjatywy, jaką jest konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” – mówi Jan Sabadasz, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe. – Ważnym jest to, że z roku na rok konkurs cieszy się coraz większą popularnością – dodał.

Wszyscy uczestnicy otrzymali cukierki w pamiątkowym opakowaniu, wyróżnieni – drobne upominki, a laureaci – sprzęt elektroniczny ufundowany przez Fundację Dziedzictwo Kresowe.

Konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” jest jedynym tego typu wydarzeniem w środowisku polskim na Ukrainie już ponad ćwierć wieku.

Patronatem medialnym konkurs objęła Polska Agencja Prasowa (PAP) i Nowy Kurier Galicyjski.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X