Wojciech Balczun podał się do dymisji

Decyzję o dymisji dyrektor Kolei Ukraińskich motywował względami osobistymi. Na jego miejsce rząd proponuje tymczasowo pierwszego zastępcę ministra infrastruktury.

Jako pierwszy tę informację podał zastępca komitetu Rady najwyższej ds. transportu Ihor Wasiunyk. 9 sierpnia Gabinet ministrów Ukrainy rozpatrzy podanie Wojciecha Balczuna na posiedzeniu rządu. Jak stwierdził premier Wołodymyr Hrojsman, decyzję o dymisji kierownik Kolei Ukraińskich podjął samodzielnie ze względów osobistych.

– Mogę podkreślić, że za ten rok, kto by nie mówił, ale na kolei odbyło się wiele pozytywnych zmian. Chcę podziękować mu za tę pracę i powiedzieć, że rozumiem, że pracował w dość trudnych warunkach. Jest to nadzwyczaj trudne przedsiębiorstwo – powiedział Wołodymyr Hrojsman i dodał, – nasza propozycja, którą omówiliśmy, polega na tym, żeby mianować tymczasowo na kierownika Kolei pierwszego ministra infrastruktury Jewhena Krawcowa, który pełnił funkcję prezesa zarządu Kolei i przed objęciem tej posady przez Wojciecha Balczuna tez wykonywał tę funkcję tymczasowo. Posiada w związku z tym odpowiednie kompetencje – podkreślił premier. Wyraził również nadzieję, że Wojciech Balczun pozostanie na posadzie radcy prezesa zarządu i będzie koordynatorem międzynarodowej współpracy.

Sam Wojciech Balczun tak skomentował swoje odejście na FB:

– Od początku wiedziałem, że ta misja nie będzie trwać wiecznie. Rozumiałem, że biorę na swoje barki ciężar kierowania firmą. Sytuacja, którą zastałem, była o wiele bardziej złożona, niż można było sobie wyobrazić. Te kilka miesięcy przeleciało szybko. Otóż, ustabilizowaliśmy sytuację, poprawiliśmy wskaźniki ekonomiczne, przygotowaliśmy strategię rozwoju na pięć lat, odnowiliśmy reputację kompanii na arenie międzynarodowej, wróciliśmy na drogę inwestycji, uruchomiliśmy nowe połączenia pasażerskie. Ale wielu spraw nie udało się – co jest naturalne, biorąc pod uwagę skalę problemów Kolei Ukraińskich – napisał były dyrektor.

Od początku pracę Wojciecha Balczuna komplikował konflikt z ministrem Infrastruktury Wołodymyrem Omelianem. Minister twierdził, że „Polak nie zademonstrował gotowości bycia menadżerem zmian” na przedsiębiorstwie, a Balczum ze swej strony twierdził, że „natykał się na sabotaż, blokadę, odwlekanie decyzji na najwyższym ministerskim szczeblu”.

Przypominamy, że Wojciech Balczun został dyrektorem Kolei Ukraińskich w kwietniu 2016 roku po wygraniu konkursu na to stanowisko.

Źródło: zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X