Widowisko muzyczne Święty z Wadowic – Jan Paweł II w Stanisławowie

Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 19 października w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej zaprezentowano widowisko muzyczne Święty z Wadowic – Jan Paweł II, połączone z prezentacją wystawy „Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II. O pielgrzymkach papieża na Ukrainę”.

– Widowisko „Święty z Wadowic” przygotowaliśmy w 2016 roku, specjalnie na Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce w Krakowie. Wtedy też premierowo pokazaliśmy go na deskach opery krakowskiej oraz przed domem rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Mieliśmy okazję już siedmiokrotnie zaprezentować to dzieło widzom w Polsce. A dzisiaj po raz pierwszy, premierowo, poza granicami kraju prezentujemy w Stanisławowie świętego z Wadowic w szczególnych okolicznościach, bo przed kilkoma dniami obchodziliśmy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Św. Jan Paweł II jest tutaj z nami słowem, duchem, jest także w tej fantastycznej muzyce, która rozbrzmiewa w ciągu całego koncertu – podkreślił Paweł Mierniczak, prezes Fundacji Pełni Kultury.

Licznie zebrana stanisławowska publiczność, przedstawiciele miejscowej władzy, polscy dyplomaci, duchowieństwo obrządków rzymskokatolickiego i greckokatolickiego wysłuchali koncertu w wykonaniu znakomitych polskich wokalistów, składającego się z rozmaitych gatunków muzycznych, ekspresji i energii, ale najważniejsze – zawierającego myśli i przekonania św. Jana Pawła II.

– Staramy się wspierać wszystkie inicjatywy, które służą zbliżeniu Polaków i Ukraińców, które pokazują naprawdę te wielkie wartości. W tym roku przypada 40. rocznica wyboru na papieża naszego rodaka Jana Pawła II, który niejednokrotnie dawał wyraz swojej wielkiej sympatii do Ukrainy i któremu bardzo zależało, aby na Ukrainę móc przybyć – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/koncert_jp2_czawaga{/gallery}

Koncert Święty z Wadowic – Jan Paweł II patronatem honorowym objęli: konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, abp Wołodymyr Wijtyszyn, metropolita iwano-frankiwski Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

– Pamiętamy wizytę papieża na Ukrainę. Miliony osób, które przyszły go powitać. To świadczy o tym, na ile naród ukraiński kochał Jana Pawła II. Ja miałem zaszczyt być na audiencji u papieża. Papież zobaczył, że jesteśmy z Ukrainy i przywitał się z nami słowami: Sława Isusu Chrystu. Jan Paweł II jest naszym ojcem duchownym. Wszyscy go kochają, a najbardziej chyba my słowianie – powiedział abp Wołodymyr Wijtyszyn.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprezentował wystawę Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II, poświęconą wizycie apostolskiej papieża Polaka na Ukrainie.

– Podróż Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku jest tematem wystawy, która jest prezentowana w kuluarach filharmonii. Wystawa jest w dwóch językach. Pokazuje najciekawsze momenty, zdjęcia i przekazuje najciekawsze wypowiedzi Jana Pawła II w czasie podróży na Ukrainę – zaznaczył konsul generalny Rafał Wolski.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Pełni Kultury z Krakowa oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/koncert_jp2_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X