Warsztaty dziennikarskie Media Start z elementami sztuki operatorskiej

W dniach 9–10 czerwca we Lwowie odbył się trzeci cykl warsztatów dziennikarskich MEDIA START. Tym razem młodzież ucząca się dziennikarstwa telewizyjnego zmierzyła się ze sztuką filmowania i montażu.

Pod okiem prowadzącego szkolenia Adama Rogali i operatora filmowego i telewizyjnego Dariusza Jadacha młodzi adepci dziennikarstwa uczyli się zasad sztuki operatorskiej, m.in. kompozycji kadru, typów ujęć, oświetlenia planu zdjęciowego, przygotowania sprzętu filmowego oraz zasad montażu.

{youtube}m83R9nG0Ds8{/youtube}

– Nasi młodzi filmowcy bardzo dobrze chłoną wiedzę. Bardzo im się podoba to co im przekazujemy. Wydaje się im, że jest to bardzo proste, ale kiedy zaczynają robić filmik, okazuje się, że ta sztuka filmowa nie jest taka prosta. Wymaga ona trochę wiedzy, umiejętności operatorskich, ale świetnie im to wychodzi i bardzo dobrze sobie z tym radzą. Chcą filmować, chcą próbować i to jest najbardziej cenne – powiedział Dariusz Jadach, operator filmowy i telewizyjny, znany z robienia zdjęć do polskich seriali w TVP takich jak „Czas honoru”, „Kryminalni” czy „Złotopolscy”.

– Jestem już po raz trzeci w gronie młodych osób, uczących się sztuki dziennikarstwa telewizyjnego. Jestem zafascynowana tym, że naprawdę jest to wielki trud – filmowanie i montowanie wideo. Czasami oglądamy półtora minutowe filmiki, które ładnie wyglądają i wydają się łatwo zrobione. Ale tak naprawdę dowiedzieliśmy się ile trudu trzeba włożyć, żeby to logicznie wszystko poukładać, żeby widzom, którzy są po drugiej stronie, bardzo komfortowo się to oglądało – powiedziała Irena Rudź, uczestniczka warsztatów, dziennikarka Katolickiego Programu Radiowego we Lwowie.

– Poznaliśmy zasady montażu i filmowania. Filmowaliśmy krótkie filmiki, które z trenerami analizowaliśmy, poznając swoje słabe i mocne strony. Podoba mi się tutaj, bo widzę, w jaką stronę mam się rozwijać, jakie robię błędy i nad czym muszę jeszcze popracować. Cieszę się, że jestem tutaj i na pewno wezmę udział w kolejnych edycjach – podsumowała Julia Tatianenko, uczestniczka warsztatów.

Warsztaty dziennikarskie Media Start odbywały się w pomieszczeniu polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zorganizowała i przygotowała siedem dwudniowych warsztatów, które potrwają do końca tego roku. Młodzież będzie mogła wykorzystać zdobyte umiejętności dla pracy w polskich redakcjach działających we Lwowie.

– Organizujemy warsztaty dziennikarskie, aby dać młodym ludziom ze Lwowa i okolic podstawę do robienia newsów informacyjnych i telewizyjnych. Żeby mieli podstawową bazę, gdyby w przyszłości chcieli podążyć ścieżką dziennikarską. I to zarówno ludzie, którzy chcieliby to robić profesjonalnie, jak i ci, którzy zechcą robić prywatnie materiały wideo dla serwisów internetowych – zaznaczył Stefan Gardawski z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2018/warsztaty_mediastart_wideo_montaz_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X