Vivat nowa grupa teatralna

20 stycznia br. na scenie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie odbył się premierowy występ nowej grupy teatralnej, powstałej przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej.

Przedstawienie tradycyjnych w tym okresie „Jasełek”, w nietradycyjnej jednak wersji, przygotowała i wyreżyserowała opiekunka grupy Luba Lewak.

Czy można zaktywizować młodzież w obecnym okresie komputeryzacji, „tabletyzacji” i powszechnych telefonów komórkowych? Okazuje się, że są jeszcze takie dziedziny i jest młodzież, chętna do działania. A, co najważniejsze, są jeszcze ludzie chętni taką działalnością pokierować.

Mniej więcej przed rokiem prezes SPPZL Tatiana Bojko wystąpiła z inicjatywą utworzenia grupy dzieci i młodzieży chętnej do szlifowania języka polskiego poprzez zajęcia poetyckie i tworzenie małych form scenicznych. Tego ambitnego zadania podjęła się wieloletnia aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Luba Lewak. Pierwsze, nieśmiałe prezentacje uczestników tej grupy odbyły się podczas kiermaszów edukacyjnych z okazji Bożego Narodzenia 2016 roku i Wielkanocy 2017. Niestety, jak to z dziećmi bywa, jedne odchodziły, inne chorowały, więc trudno było skompletować trwały zespół. Nareszcie jednak pani Lubie udało się skompletować taką grupę, z którą można było rozpocząć tworzenie bardziej ambitnego programu. Okazało się, że teatr to nie tylko wieszak i scena. Aby wyjść na scenę, trzeba być dobrze przygotowanym. Luba Lewak rozpoczęła pracę ze swoją grupą od nauki oddechu na scenie, wymowy poszczególnych liter i zgłosek – a jest to bardzo ważna część pracy aktorskiej.

Pomimo tych trudności okazało się też, że dzieci jednak garną się do występów na scenie. I tu przypominają mi się dawne czasy, gdy w obu polskich szkołach we Lwowie działały teatrzyki: „AS” (Amator Sceny) w szkole nr 24 i „Baj” w szkole nr 10. Jak piękne bajki reżyserował polonista Władysław Łokietko, a jakie wspaniałe wieczory poetyckie tworzyła również polonistka Maria Iwanowa! Młodzież była dumna z tych występów, głównie przed swoimi kolegami, a i w nauce nadążała, bo było to podstawowym warunkiem uczestnictwa w tych teatrzykach. Zresztą wielu aktorów Polskiego Teatru Ludowego, czy obecnej polskiej sceny teatralnej swe pierwsze kroki stawiali właśnie na szkolnych scenach.

Jasełka – to w okresie Bożego Narodzenia klasyczny utwór teatralny. Jest ich chyba tyle wersji, co teatrów. Wystawiają je aktorzy zawodowi i teatry amatorskie, a nawet zespoły rodzinne. Luba Lewak, mając bogate doświadczenie pracy z dziećmi w przedszkolu, potrafiła również w tym przypadku stworzyć coś niezwykle oryginalnego. Bohaterowie znanych bajek: Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Rybak ze złotą rybką, Calineczka, Pszczółka Maja i Gucio oraz inni składali swe dary (a raczej rekwizyty, z którymi występują w tych bajkach) pod choinką dla małego Jezuska. Ale cała oryginalność przedstawienia polegała na tym, że do melodii znanych kolęd dzieci śpiewały o dziejach kolejnych bohaterów. Do przedstawienia została włączona, jako aniołki i pastuszkowie, grupa przedszkolna „Elementarz” również działająca przy SPPZL, prowadzona przez siostrę Tadeę. To siostra Tadea oraz mama jednego z uczestników, pani Helena Bielecka, podjęły się akompaniamentu na gitarze i pianinie do tych piosenek-kolęd.

Pierwszy występ, jak to się mówi – prapremiera, odbył się wobec rodziców, dziadków i osób zaproszonych. Młodzi aktorzy od początku zademonstrowali wspaniałe obycie ze sceną i, jak to dzieci, zachowywali się bardzo bezpośrednio. Ale podczas przedstawienia zdarzył się wypadek, który nawet zawodowych aktorów mógłby wytrącić z równowagi – na sali wybiło korki i zapadła ciemność. Proszę sobie wyobrazić, że ani na moment nie przerwano wierszy i piosenek, i nawet w ciemności kontynuowano spektakl. Nie padło żadne: „Aj, Oj! Mamo boję się!” – spektakl toczył się dalej, jak gdyby nic się nie stało.

Po przedstawieniu prezes SPPZL Tatiana Bojko podziękowała młodym aktorom i ich opiekunce powstania nowej grupy teatralnej i złożyła życzenia dalszych sukcesów na scenie. Każdy aktor został nagrodzony dyplomem uznania i okazyjnym słodkim upominkiem. Data na dyplomie będzie przypominała o tym, że ten dzień można uznać za oficjalny początek działalności nowej grupy teatralnej.

Luba Lewak podziękowała przede wszystkim aktorom za obycie sceniczne, bowiem w chwili, gdy zgasło światło, obawiała się o dalszy ciąg przedstawienia. Rodzicom i dziadkom podziękowała za wytrwałość w przyprowadzaniu dzieci na próby, za pracę z nimi w domu i za wykonanie wspaniałych strojów dla swych pociech. Podziękowała też Zbigniewowi Chrzanowskiemu, reżyserowi Polskiego Teatru Ludowego, i swoim kolegom, aktorom teatru, za współpracę przy przygotowaniu „Jasełek” i udostępnienie sali na próby.

Na zakończenie Pszczółka Maja „obleciała” widzów na sali z koszyczkiem słodyczy, częstując każdego.

Dzieci zagrały cztery przedstawienia, jedno z nich zaszczyciła swoją obecnością konsul RP Jowita Wencius oraz gościnnie wystąpił ukraiński teatr dziecięcy „Switlaczok” pod kierownictwem Natalii Żarowej z Ośrodka twórczości dziecięcej i młodzieżowej rejonu Zaliznycznego m. Lwowa.

Nasza redakcja, w której pani Luba pracuje tworząc teksty do „Polaka Małego”, również serdecznie gratuluje, życząc dalszych wspaniałych premier i sukcesów na scenie.

Vivat nowa grupa teatralna! Vivat młodzi aktorzy!

Krzysztof Szymański
Fot. Krzysztof Szymański, Alina Wozijan
{gallery}gallery/2018/spektakl_bozonarodzeniowy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X