VI widowisko z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”

W ramach Światowego Dnia Poezji, po raz szósty Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) zorganizowało widowisko słowno-muzyczne „Poezjo, jak Ci na imię?”. Głównym akcentem koncertu były utwory legendy polskiej muzyki popularnej Czesława Niemena.

„Każdego roku mamy inne motywy słowno-muzyczne. Mieliśmy Agnieszkę Osiecką, Marka Grechutę, teraz mamy Czesława Niemena. Nie da się go tak samo autentycznie prześpiewać. Tutaj musiała być własna interpretacja. Bardzo się cieszę, że młodzież, która bierze udział w tym wydarzeniu potrafi tak zinterpretować te piosenki, że widzowie głośno biją brawa i chcą jeszcze” – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

{youtube}EpvRGOqkRR4{/youtube}

Licznie zebrana publiczność podziwiała występy artystyczne dzieci i młodzieży z CKPiDE. Ze sceny obwodowego teatru lalek zabrzmiały wiersze Juliana Tuwima, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta oraz piosenki z repertuaru Czesława Niemena, Reya Charlesa czy Franka Sinatry.

Koordynatorka widowiska Renata Klęczańska była bardzo zadowolona z występu swoich podopiecznych. „Dzisiejsze spotkanie z poezją było bardzo trudne. Poezja i utwory Czesława Niemena, legendy polskiej muzyki, są bardzo trudne do wykonania. Zaufałam swojej młodzieży i chyba się udało. Myślę, że wypadli rewelacyjnie. Pozwoliłam im na swoją aranżację, bo Niemena naśladować nie można. Mam nadzieję, że przez ten koncert niektórzy się zainteresują lub zainspirują muzyką Niemena. A ci którzy już byli zaznajomieni z jego twórczością, przypomnieli sobie jego utwory. I tak się chyba stało, bo widziałam wiele łez w oczach” – powiedziała nauczycielka języka polskiego skierowana do CKPiDE przez ORPEG.

Widowisko słowno-muzyczne „Poezjo, jak Ci na imię?” zostało sfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. „Jestem po raz pierwszy w Stanisławowie. Po raz pierwszy miałam okazję spotkać się z pracownikami i wolontariuszami Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Powiem szczerze, że cała działalność w tym miejscu robi duże wrażenie” – powiedziała konsul Małgorzata Siekierzyńska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z poezją już za rok.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/6_poezjo_jak_ci_na_imie_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X