Ukraińcy uporządkowali polskie cmentarze w Szpanowie, Żurawnikach i Rokitnie fot. Roman Stasiuk

Ukraińcy uporządkowali polskie cmentarze w Szpanowie, Żurawnikach i Rokitnie

W przeddzień Wielkanocy w kilku miejscowościach w obwodzie wołyńskim i rówieńskim miejscowi Ukraińcy z wdzięczności dla Polaków porządkowali cmentarze katolickie – pisze o tym Monitor Wołyński.

– Jedną z takich nekropolii był stary cmentarz w Szpanowie koło Równego. Inicjatorem akcji porządkowania było właściwie Stowarzyszenie „Wołyński Rajd Motocyklowy”. Członków tego Stowarzyszenia, m.in. pana Henryka Kozaka, znam już wiele lat. Porządkują polskie cmentarze w Ukrainie. W tym roku WRM planował udać się na cmentarze w Odessie, Hajsynie i Brodach. Ułożono harmonogram, zarezerwowano hotele. Ale nie udało się. Kiedy zobaczyłem, jak Polacy traktują Ukraińców, ilu oni przyjęli naszych uchodźców, jak bardzo im pomagają, jak wspierają Ukrainę, wpadłem na pomysł: skoro nie mogą przyjechać, zróbmy to sami, aby pokazać, że szanujemy Polaków. Więc posprzątaliśmy na cmentarzu w Szpanowie – powiedział Roman Stasiuk, mieszkaniec pobliskiej Hruszwicy, deputowany Rówieńskiej Rady Obwodowej.

„Dziękujemy Polakom za pomoc w walce z rosyjskim okupantem” – rozmówca wyraził wdzięczność w imieniu wszystkich, którzy sprzątali cmentarz.

W pracach zrealizowanych przy wsparciu przewodniczącego Szpanowskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej Mykoły Stolarczuka oraz Jarosława Kowalczuka, prezesa Centrum Kulturalno-Oświatowego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równem, brali udział mieszkańcy Szpanowa i okolicznych wsi. Cmentarz oczyszczono z krzaków, gałęzi i śmieci, postawiono powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Do renowacji przekazano posąg Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza. Po odrestaurowaniu planowane jest zainstalowanie go w miejscu, w którym stał.

Anatol Olich

Więcej na Monitor Wołyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X