Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej Fot. Twitter, Volodymyr Zelenskyy

Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej

23 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej. W Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz najwyższe kierownictwo polityczne i wojskowe kraju wzięli udział w uroczystej ceremonii podniesienia flagi państwowej Ukrainy.

W tym roku w samym sercu Ukrainy, na wzgórzach Peczerskich, podniesiono wyjątkową flagę, która przeszła wzdłuż całej linii obronnej Ukrainy i na której ukraińscy obrońcy złożyli swoje podpisy i życzenia.

– Na tej fladze znajdują się specjalne słowa i podpisy pozostawione przez wyjątkowych ludzi. To są nasi żołnierze, nasi obrońcy, którzy walczą o wolność, o Ukraińców, o niepodległość, o Ukrainę. Flaga ta widniała na stanowiskach naszych żołnierzy od Czernihowa po Odessę, wzdłuż całej linii obronnej Ukrainy, w różnych brygadach i jednostkach bojowych – powiedział podczas uroczystości prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca podkreslił, że co roku 23 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej i co roku Ukraińcy składają hołd ukraińskiej świątyni.

– To jest nasz symbol, to jest nasz talizman, to jest nasza niebiesko-żółta flaga. Nasza flaga to nasza duma, którą czujemy, kiedy flaga powiewa wysoko, kiedy świętujemy nasze święta, kiedy odnosimy zwycięstwa, kiedy odzyskujemy nasze ziemie. Nasza flaga to pewność, że będzie powiewana tam, gdzie powinna, zgodnie z prawem – na całym naszym suwerennym terytorium. Niezachwiana wiara w to jest w każdym z nas – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wszyscy obecni na uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć zabitych ukraińskich żołnierzy.

Święto Flagi Narodowej zostało ustanowione „dla uczczenia wielowiekowej historii państwowości ukraińskiej, symboli państwowych niepodległej Ukrainy oraz w celu zwiększenia szacunku obywateli dla symboli państwowych Ukrainy” – zgodnie z dekretem Prezydenta Ukrainy z dnia 23 sierpnia 2004 roku. W 2009 roku dekret ten został zmieniony i 23 sierpnia na całej Ukrainie ustanowiono coroczną oficjalną ceremonię podniesienia flagi.

źródło: na podstawie Kancelarii Prezydenta Ukrainy

X