UE: komisarz Rehn za konferencją ws. wsparcia dla Ukrainy

UE: komisarz Rehn za konferencją ws. wsparcia dla Ukrainy

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn opowiedział się za zorganizowaniem międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy.

„Ponieważ zasoby, jakimi dysponuje UE, znajdują się głównie w państwach członkowskich, poparłbym pomysł konferencji darczyńców dla Ukrainy, aby umożliwić złożenie z zasobów krajów członkowskich UE oraz innych państw europejskich pakietu znacznego wsparcia dla Ukrainy” – powiedział Rehn na konferencji prasowej w Strasburgu.

„Ukraina będzie potrzebować pomocy, by zaspokoić swoje potrzeby finansowe w krótkim i długim okresie oraz stworzyć warunki dla rozwoju gospodarczego” – dodał.

Zapewnił, że Komisja Europejska jest gotowa do udzielenia „znaczącej pomocy finansowej” Ukrainie, gdy wdrożone zostanie polityczne rozwiązanie kryzysu, a nowy rząd rozpocznie prace. Rząd powinien być zdecydowany na przeprowadzenie reform gospodarczych i „mieć przekonujący plan gospodarczy”. Ukraina może otrzymać pomoc od KE równolegle z realizacją programu, uzgodnionego z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

„Potrzebna będzie także szybka i skuteczna koordynacja innych możliwości pomocy, jaką mogą udostępnić UE i KE. Badamy, w jaki sposób Europejski Bank Inwestycyjny i inne instytucje finansowe mogą szybko udostępnić finansowanie” dla Ukrainy – poinformował Rehn.

Wcześniej we wtorek unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział polskim dziennikarzom, że Unia Europejska może udzielić Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 1 mld euro, ale pod warunkiem uzgodnienia przez ten kraj programu reform z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Według komisarza pierwsze raty wsparcia mogłyby popłynąć do Kijowa już w marcu.

„Jesteśmy w stanie udzielić (Ukrainie) pomocy makroekonomicznej. Na początku mówiło się o około 600 mln euro, w tej chwili może być ponad 1 mld euro, czyli kwota potrzebna Ukrainie pomostowo. Ale możemy to uczynić pod warunkiem pewnej wiedzy o tym, co oni (Ukraińcy) zrobią ze swoimi finansami publicznymi” – powiedział Lewandowski.

Według niego w następnej kolejności Ukraina może otrzymać międzynarodowe wsparcie, jakiego mogą udzielić państwa i instytucje finansowe. 1 kwietnia ma odbyć się spotkanie UE z wszystkimi instytucjami finansowymi, na którym tematem będzie także pomoc dla Ukrainy – poinformował komisarz.

W ocenie ekspertów kraj ten mógł do tej pory liczyć na około 20 mld dolarów międzynarodowej pomocy, z czego 15 mld stanowić miałaby pożyczka z MFW.

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X