Uczniowie z Krakowa zwiedzają Lwów

Kontynuując rozpoczęty w ubiegłym roku projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej przy wsparciu Fundacji „Wolność i demokracja”, w dniu 23 kwietnia 2018 roku do Lwowa przyjechała grupa uczniów z Krakowskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 7 im. Zofii Nałkowskiej (klasy pierwsze).

Wielkie podziękowanie składamy też na ręce dyrektora lwowskiej polskiej szkoły Ryszarda Vincenca, który dokładał bardzo dużo starań, aby drodzy goście z Krakowa byli goszczeni we Lwowie jak najlepiej.

Zgromadzeni na dworcu lwowiacy, uczniowie szkoły średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie wraz z koordynatorem projektu panią Martą Sawczak z niecierpliwością i błyskiem w oczach oczekiwali na ponowne spotkanie z krakowskimi przyjaciółmi. Po gorącym powitaniu goście ze stołecznego miasta Krakowa rozjechali się do domów zaprzyjaźnionych już rodzin.

Zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym rozpoczęło się tuż od poranku następnego dnia. Przewodnikiem była nauczycielka dziesiątki pani Marta Andruszko. Opowiadała historie, które nie da się wyczytać ze zwykłych źródeł internetowych, zanurzając naszych gości w atmosferze Lwowa i dokładnie, ale też ciekawie opisując ważne i skomplikowane historyczne wydarzenia. Doszliśmy do wniosku, że we Lwowie dużo zostało tej polskości, co można wyczytać nie tylko z architektury. Tu urodziło się, kształciło i mieszkało wielu wybitnych Polaków. Wśród nich Zbigniew Herbert. Zwiedziliśmy miejsca z nim związane: ul. Łyczakowska 55, gdzie się urodził, kościół św. Antoniego, gdzie był ochrzczony, kościół franciszkanek, gdzie służył do mszy świętej i inne.

Oczywiście zwiedziliśmy wiele innych ważnych i ciekawych miejsc. Katedrę Łacińską, gdzie składał swoje słynne śluby król Jan Kazimierz, kaplicę Jerzego Boima, Muzeum Historyczne, Katedrę św. Jura, gdzie między innymi gościł Jan Paweł II. Widoki z Wysokiego Zamku na długo pozostaną w pamięci naszych gości. Lwowskie Stare Miasto, wpisane na karty dziedzictwa światowego UNESCO, zawsze ma co pokazać, zachwyca swoim urokiem. I chyba dlatego chce się tu zawsze wracać…

Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystości z okazji 60-lecia Teatru Polskiego we Lwowie, która odbyła się w gmachu teatru Zańkowieckiej. Wśród aktorów byli tez absolwenci i nauczyciele lwowskiej Magdusi. Po krótkim przedstawieniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród przez konsula generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego: złotych i brązowych Krzyży dla poszczególnych aktorów, medal „Gloria Artis” dla całego zespołu. Przemówienia gości, życzenia i podziękowania dla dyrektora Zbigniewa Chrzanowskiego, wykonującego tytaniczną pracę przez wiele lat. Podekscytowani i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu po kolejnym dniu spędzonym we Lwowie.

Trzeci dzień zapowiadał się cudownie, mieliśmy możliwość zapoznania się z kolejnymi zabytkami, tym razem poza Lwowem: zamek w Olesku, gdzie urodził się król Jan III Sobieski, oraz zamek w Podhorcach, będący kiedyś własnością hetmana koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Naszą przewodniczką była nauczycielka szkoły Maria Mryczko-Cejko. Swoim opowiadaniem potrafiła każdego zaciekawić, przedstawić historię zamku oraz umiejętnie dostosować treść do wymagań uczniów. Po pysznym obiedzie w stylowej restauracji w Olesku, który dodał nam sił, wróciliśmy do Lwowa.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z postaciami, które znacznie przyczyniły się do rozwoju polskiej i ukraińskiej kultury. Zaczynając od grobu Władysława Bełzy i do upamiętnienia Orląt Lwowskich można było zobaczyć wspólną historię obu państw, do czego w wielkim stopniu przyczyniła się przewodnik pani Marta Sawczak.

Po południu w szkole nr 10 odbyły się uroczystości herbertowskie. Rok 2018 jest rokiem Zbigniewa Herberta. Z początku uczniowie Dziesiątki przedstawili biografię Zbigniewa Herberta, następnie odbyły się występy recytatorskie. Wśród jurorów byli między innymi Pan Robert Wilk – profesor polonistyki 7 LO, Zbigniew Chrzanowski – dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, pani Marta Markunina – były dyrektor szkoły nr 10, konsul Marian Orlikowski.

Wieczorem grupa z Krakowa odwiedziła perłę Lwowa – Teatr Opery i Baletu, zaprojektowany przez architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Po krótkim zwiedzaniu gmachu obejrzeliśmy wspaniałą operę „Mojżesz”.

Nadszedł dzień, który był najbardziej niechciany – dzień odjazdu. Wszyscy przyszli zawczasu, ażeby móc jeszcze porozmawiać i wymienić się adresami. Wesołe rozmowy przerwał huk przybywającego na peron pociągu. Smutek rozstania i jednocześnie nadzieja kolejnych spotkań.

Helena Kurnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X