Twórczość Stanisława Lema połączona z warsztatami robotyki dla dzieci i młodzieży fot. Danuta Stefanko

Twórczość Stanisława Lema połączona z warsztatami robotyki dla dzieci i młodzieży

Na zakończenie 6. Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku dzieci i młodzież uczestniczyły w kreatywnych warsztatach z robotyki „Bajki robotów”. Był to czas, żeby dowiedzieć się o postaci i twórczości literackiego patrona 2021 roku – polskiego pisarza gatunku science fiction Stanisława Lema, który w swoich pracach poruszał m. in.temat rozwoju nauki i techniki oraz miejsca człowieka we Wszechświecie. Była to też możliwość stworzyć nawet własne roboty.

– Wzięłam udział w warsztatach, ponieważ lubię język polski. Lubię też oglądać różne filmy w stylu Iron Man, więc chciałam zrobić coś podobnego swoimi rękami, jakiegoś robota. Podczas zajęć rozmawialiśmy, malowaliśmy różne roboty, a potem sami je robiliśmy. Myślę, że robotyka i inne dziedziny IT są bardzo potrzebne, bo może być tak, że w przyszłości roboty będą pracować wszędzie i od nich będzie dużo zależało – powiedziała 13-letnia uczestniczka zajęć Jana Czechani.

Młodsi i starsi uczestnicy zajęć tworzyli różne roboty. Grupa młodsza robiła samochodziki, które uruchamiają się dzięki czujnikowi ruchu, a zatrzymują się, kiedy coś im stoi na przeszkodzie, na przykład ściana. Natomiast starsza grupa zrobiła tzw. rękę-robota, którego głównym zadaniem jest przemieszczanie różnych przedmiotów.

– Było ciekawie. Rysowaliśmy roboty i robiliśmy je z klocków LEGO. Lubię roboty, bo są ciekawe i fajnie wyglądają. Ogólnie bardzo lubię LEGO, dlatego, że z jednego zestawu, na przykład z samochodzika, można zrobić również dinozaura albo samolot – powiedział 9-letni Mark Strużański.

Organizatorzy wydarzenia, zainspirowani groteskowo-baśniowym zbiorem opowiadań Stanisława Lema „Bajki robotów” chcieli zachęcić młodych ludzi do poznawania dzieł literackich Stanisława Lema i rozwinąć w nich pomysłowość oraz zdolność logicznego myślenia, które im się przydadzą w dalszym życiu.

– Myślę, że przed robotyką jest przyszłość. Jest to automatyzacja różnych procesów, wsparcie w różnych dziedzinach, w różnych momentach życia. Kiedy człowiek sam sobie nie radzi, z pomocą przychodzą roboty. Dzisiaj przed dziećmi i młodzieżą było wyzwanie – poradzić sobie z największym problemem robotyki, czyli uruchomić robota i zobaczyć jak będzie się zachowywał w tej czy innej sytuacji – powiedziała prowadząca zajęcia z CodeClub Iwano-Frankiwsk Larysa Dobrowolska.

Warsztaty kreatywne z robotyki „Bajki robotów” zostały zorganizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Było to ostatnie wydarzenie tegorocznych Dni Kultury Polskiej.

Karolina Szostak

Tekst ukazał się w nr 18 (382), 30 września – 14 października 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X