Trwają prace przy rekonstrukcji fundamentu kościoła w Łanowicach

We wsi Łanowice na Ukrainie trwają prace przy rekonstrukcji fundamentu kościoła zniszczonego przez władzę komunistyczną w 1980 roku.

Dobiega końca kolejny tydzień żmudnych prac. Zrównana z ziemią, poprzerastana korzeniami drzew i krzewów ceglano-kamienna podmurówka wymaga praktycznie całościowej rekonstrukcji. Ufamy, że niebawem zakończone zostaną prace murarskie, wnętrze fundamentu zostanie zabezpieczone przed porastaniem przez trawy i krzewy oraz utwardzone żwirem, aby przez kolejne lata przypominać o pięknej ponad 550-letniej historii łanowickiej parafii. Po zakończeniu tych prac odnowiona zostanie także dzwonnica, która w niemal nienaruszonym stanie zachowała się do dzisiejszych czasów. Z resztek cegieł i kamienia powstanie ściana, na której zawiśnie tablica opowiadająca historię tego miejsca. Zawiśnie tam także tablica ze spisem kapłanów posługujących w parafii aż do momentu zamknięcia kościoła.

Wszystkich miłośników kresów i historii zapraszamy do pomocy w tym przedsięwzięciu. Aby pomóc, wystarczy nawet symboliczna ofiara. Każda złotówka pomoże nam zmienić to miejsce w pomnik historii upamiętniający wysiłek tak wielu ludzi, którzy w czasie komunistycznych represji starali się zachować wiarę ojców mimo braku kapłanów i świątyń.

Nasze Konto:
Referat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów
ul. PCK 33
41-409 Mysłowice-Krasowy
NRB: 53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
IBAN: PL53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
SWIFT / BIC: PPABPLPK
Z dopiskiem „Łanowice”

Łanowice to niewielka wioska położona w województwie lwowskim, niedaleko Sambora, około 60 km od przejścia granicznego w Krościeńku. 11. 09. 2004 r. kard. Marian Jaworski poświęcił tu pierwszą w Ukrainie Kalwarię Saletyńską, a pięć lat później abp Mieczysław Mokrzycki ustanowił tutejszy kościół Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Żródło: Misjonarze Saletyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X