Święty Jan Paweł II – orędownik dialogu Fot. Ołeksa Butczak

Święty Jan Paweł II – orędownik dialogu

W Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, trwają obchody roku Jana Pawła II. Pierwszym wydarzeniem Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z cyklu aktywności „Święty Jan Paweł II – orędownik dialogu”, upamiętniających postać Ojca Świętego i pokazujących wartość działań podejmowanych przez papieża Polaka, było nagranie przez młodzież pieśni „Barka”.

Natomiast w sobotę 17 października w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odbyły się kolejne wydarzenia, objęte patronatem honorowym arcybiskupa metropolity Lwowskiego Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie Mieczysława Mokrzyckiego oraz arcybiskupa i metropolity Iwano-Frankiwskiego Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej dra Wołodymyra Wijtyszyna.

– Dla wszystkich zgromadzonych, dla przedstawicieli społeczności miasta, niezależnie od wyznania, otworzyliśmy wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Mieliśmy również uroczystą Mszę świętą, a zwieńczeniem dzisiejszego wieczoru był koncert muzyki chrześcijańskiej. To spotkanie było według mnie bardzo wzruszające i nam wszystkim potrzebne, bo tak jak słyszeliśmy w kazaniu, czcimy Jana Pawła II, ale, tak naprawdę, ukazuje on nam drogę do Chrystusa, czyli Tego, którego powinniśmy czcić najbardziej – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Fot. Ołeksa Butczak

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego przygotowanie do pełnienia różnych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, i w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście Jego wpływu na rzeczywistość Kościoła, Polski i świata.

– Jan Paweł II to naprawdę fenomenalny człowiek. Myślę, że jest jedną z największych postaci XX wieku. Żył święcie, był natchnieniem dla innych. Człowiek, który pokazał światu najwyższe wartości duchowe. Wśród liderów światowych Jan Paweł II jest przykładem dla ludzi współczesnych i następnych pokoleń – powiedział pierwszy zastępca mera Iwano-Frankiwska Mykoła Witenko.

Fot. Ołeksa Butczak

Po dziękczynnej Mszy świętej za pontyfikat Jana Pawła II odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej, podczas którego młodzież skupiona wokół Centrum Kultury Polskiej oraz parafii rzymskokatolickiej i greckokatolickich pod batutą Katarzyny Pereklity z Odessy wykonała pieśni religijne.

– Na zakończenie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń papieża „Barkę”. Wykonaliśmy też utwór „Aprite le porte a Cristo”, specjalnie napisany przed procesem beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Interesująca też była piosenka „Pani Fatimska”. Jan Paweł II kochał Maryję, często można go było spotkać z różańcem w ręku, szczególnie czcił Matkę Bożą Fatimską. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom za możliwość udziału w tym wydarzeniu. Jest to bardzo ważne dla kultury ukraińskiej i dla rozwoju dialogu między polską a ukraińską kulturą – powiedziała Katarzyna Pereklita.

Fot. Ołeksa Butczak

W ramach koncertu zabrzmiały również, w akompaniamencie zespołu Quattro Corde śpiewane w różnych językach ulubione utwory św. Jana Pawła II.

– Podczas koncertu wykonaliśmy piosenki, które są bezpośrednio związane z życiem papieża. Pieśni były śpiewane w języku angielskim, włoskim, ukraińskim i polskim. Chcieliśmy ukazać jedność chrześcijan – powiedziała koordynatorka muzyczna projektu Tetiana Kamińska, organistka miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

Podczas koncertu widzom zostały przybliżone najważniejsze etapy życia Jana Pawła II, odsłonięto jego zainteresowania i pasje, by można było lepiej poznać niby daleką, a tak bardzo bliską i znaną postać Ojca Świętego.
– Koncert przeplatany był różnymi wydarzeniami z życia Jana Pawła II. Na pewno pozwoliło to ludziom lepiej poznać osobę papieża i poprzez muzykę otworzyć serca na to, czego Jan Paweł II nauczał, co mówił, czym żył – powiedział ks. Władysław Iwaszczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata.

Fot. Ołeksa Butczak

W obchodach wzięła również udział konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

– Jestem ogromnie wzruszona, to był tak piękny koncert, tak pięknie wszyscy tutaj śpiewali. Wybrzmiewa ta wielka miłość, którą nam Jan Paweł II pozostawił. Twarze wszystkich, którzy tutaj występowali były tak rozpromienione, że dawały nam to ciepło, tę wielką radość. Dziękujemy w ten sposób za wielki dar tego pontyfikatu, za całą mądrość, za to wszystko, co każdy z nas osobiście otrzymał – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19 w wydarzeniu mogła wziąć udział ograniczona liczba osób. W związku z tym organizatorzy zapewnili transmisję online koncertu, dzięki czemu każdy chętny mógł dołączyć do wydarzenia nie wychodząc z domu. Natomiast obecni w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata podkreślali szczególną atmosferę obchodów. Dla parafianina Michała Dejnegi udział w koncercie stał się sentymentalną podróżą do świata wspomnień.

– Kiedyś na swojej drodze spotkałem świętego Jana Pawła II. Jako pielgrzymi byliśmy z ówczesnym proboszczem ks. Kazimierzem Halimurką w prywatnej kaplicy papieża, wspólnie się modliliśmy. Dzisiaj też modliłem się i dziękowałem Panu Bogu za to, że spotkałem tego człowieka na swojej drodze. Płakałem wtedy i dzisiaj też się wzruszałem. Płakałem, ponieważ koncert w naszej świątyni obudził we mnie te piękne wspomnienia – powiedział Michał Dejnega.

Fot. Ołeksa Butczak

Ostatnim wydarzeniem z cyklu „Święty Jan Paweł II – orędownik dialogu” w ramach obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II będzie konferencja, poświęcona wkładowi Ojca Świętego w budowę i rozwój relacji polsko-ukraińskich, która jest przewidziana na listopad.

Wydarzenia z cyklu „Święty Jan Paweł II – orędownik dialogu” są organizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Danuta Stefanko
Tekst ukazał się w nr 20 (360), 30 października – 16 listopada 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X