Święto poezji Zbigniewa Herberta we Lwowie

24 kwietnia w polskiej szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odbył się konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.

Dyrektor „dziesiątki” Ryszard Vincenz zaznaczył, że konkurs wznowiono po kilku latach, a tegoroczna edycja nawiązuję do ustanowienia przez Sejm RP 2018 roku – Rokiem Zbigniewa Herberta.

{youtube}on9XekyA-nY{/youtube}

Legendarna lwowska polonistka Maria Iwanowa oznajmiła, że Zbigniew Herbert – to człowiek szczególny. – Człowiek, który wychował w nas ogólnoludzkie wartości i o tych wartościach usłyszymy z ust uczniów – powiedziała.

W jury konkursu Herbertowskiego zasiedli: konsul Marian Orlikowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Zbigniew Chrzanowski, dyrektor Polskiego Ludowego Teatru we Lwowie, Teresa Dutkiewicz, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Marta Markunina, była dyrektor szkoły nr 10 oraz Robert Wilk, nauczyciel języka polskiego z Krakowa.

W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie starszych klas dwóch polskich szkół nr 10 im. św. Marii Magdaleny i nr 24 im. Marii Konopnickiej oraz młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie.

Na początek uczniowie szkoły nr 10 zaprezentowali życiorys Zbigniewa Herberta poprzez prezentację multimedialną, jego wierszę i wspomnienia o nim. Następnie utalentowana młodzież recytowała poezję.

– W wymiarze międzynarodowym Zbigniew Herbert jest najbardziej niedocenionym poetą polskim, ale poetą bardzo ważnym. Cieszę się bardzo, że w polskiej szkole we Lwowie można usłyszeć poezję Herberta – stwierdził polonista Robert Wilk.

– Jest to konkurs poświęcony naszemu wspaniałemu lwowskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi. Dzieci troszeczkę przeżywają, ale wspaniałe były recytacje. Dużo nawzajem nauczyli się od swoich kolegów oraz poznali życiorys Zbigniewa Herberta – zaznaczyła Regina Lebiedź, nauczycielka języka polskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe wyróżnienia, a najlepsi – dyplomy oraz książki z poezją Herberta.

Przypomnijmy, że Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. W 1944 roku opuścił Lwów, do którego już nigdy nie wrócił. Często jednak powtarzał, że tak naprawdę ze Lwowa nigdy nie wyjechał, bo „nie wyjeżdża się z krainy dzieciństwa i młodości”. Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie.

We Lwowie znajdują się dwie tablice pamiątkowe – w kościele św. Antoniego, gdzie został ochrzczony Zbigniew Herbert oraz przy ul. Łyczakowskiej 55, gdzie w latach 1924–1933 mieszkał wybitny polski poeta.

Wyniki konkursu poezji im. Zbigniewa Herberta

młodsza grupa 12-14 lat

I miejsce – Helena Kurnicka (szkoła nr 10)
II miejsce – Anna Kapuścińska (szkoła nr 24)
III miejsce – Renata Pona (szkoła nr 10)

starsza grupa 15-17 lat

I miejsce – Iwonna Kyłymniuk (szkoła nr 10)
II miejsce – Weronika Bereza (szkoła nr 10)
III miejsce – Andrzej Roman (szkoła nr 10)

Eugeniusz Sało

Fot. Anton Molebny
{gallery} gallery/2018/konkurs_poezji_herbert_lwow_molebny{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X