Studniówka w Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie fot. Igor Rewaga

Studniówka w Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie

Mimo wojny, w polskim liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie udało się zorganizować studniówkę. Dzień wcześniej w wielu miastach zagrożonych rosyjskimi nalotami i atakami rakietowymi trzykrotnie słychać było alarmy przeciwlotnicze. Na szczęście podczas studniówki nie rozbrzmiewały syreny i nikt nie musiał iść do schronu.

Młodzież z maturalnej klasy rozpoczęła bal studniówkowy tradycyjnym polonezem – jednym z najstarszych tańców, popularnym na dawnych polskich dworach magnackich.

Tegoroczni maturzyści na swój bal zaprosili nauczycieli i rodziców, a także przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i polskich organizacji. Młodzież przygotowała też specjalny program artystyczny wypełniony występami i śpiewem.

Roksolana Zubko, wychowawczyni klasowa, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, podkreśliła, że dla niej osobiście było bardzo ważne, żeby ta studniówka się odbyła. – Pomimo wszystko. Pomimo, że jest wojna, pomimo, że była pandemia, pomimo, że są tak straszne i okrutne czasy. Te dzieci powinne mieć swoją młodość, ale powinne też  pamiętać o tym, że trzeba stawiać czoło nawet w strasznych czasach – dodała.

W czasie zabawy uczniowie słynnej „Magdusi” choć na chwile mogli oderwać się od wojennej rzeczywistości. A już w maju dwadzieścioro uczniów przystąpi do egzaminu dojrzałości.

Na Ukrainie jest sześć polskich szkół średnich. Dwie są we Lwowie, trzy w obwodzie lwowskim oraz jedna w chmielnickim. Bal organizowany na sto dni przed maturą to polska tradycja, nie jest znana w innych szkołach w kraju.

Anna Gordijewska

fot. Igor Rewaga

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X