Sto obrazów ku czci 100-lecia Niepodległości Polski

Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski 8 listopada w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa 100 prac malarskich 47 autorów zrzeszonych we Lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz gości z Lublina i Połonnego w obwodzie Chmielnickim.

– Powstał pomysł, ażeby uświęcić jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski przez wykonanie 100 obrazów – powiedział Mieczysław Maławski, prezes Towarzystwa. – Każdy z artystów miał swój wybór i przedstawił utwory w tej dziedzinie, w której czuje się najlepiej. Są to pracy o wymiarach 30 x 30 cm. Najważniejsze, że te obrazy powstały w wolnym państwie – w wolnym państwie ukraińskim i również w wolnym państwie polskim. Dla każdego człowieka to jest ogromnie ważne, a dla artysty tym bardziej, dlatego że artysta musi tworzyć ze spokojnym sercem. Jeżeli coś się nie zgadza, to od razu odbije się w pracach.

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski zaznaczył, że bardzo ucieszyła go ta inicjatywa Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz zaimponowała też dyscyplina artystyczna, samodyscyplina, polegająca na tym, że uczestnicy wernisażu dali sobie narzucić bardzo kameralny, niewielki format, a natomiast nie dali sobie narzucić ograniczenie natury formalnej ani natury technicznej, ani żadnej innej.

– Mamy imponującą wystawę malarską, która pokazuje po pierwsze to, co dzieje się w Państwa sercach – mówił dalej Rafał Wolski. – Po drugie, pokazuje umiejętności artystów i ich oddanie tematyce, a tematyka jest bardzo szeroko nakreślona, bo mamy tutaj przecież i pejzaży, i weduty, i abstrakcje, i dzieła symboliczne, i dzieła, w których spotykają się różne techniki i różne gatunki. Słowem, Towarzystwo po raz kolejny pokazuje, że w Galerii „Własna Strzecha” jest miejsce dla bardzo różnych prac, dla bardzo różnych nurtów twórczości i pokazuje tę rozmaitość i tę różnorodność. Różnorodność – cechę, która zawsze wyróżniała i cechowała nasz kraj, nasz naród, nasze społeczeństwo i Polaków na całym świecie, którzy potrafili z tej różnorodności wydobywać to co najlepsze. Dla siebie, dla swoich rodzinnych stron, dla Ojczyzny, dla Europy, dla świata całego.

Zdaniem Rafała Wolskiego wernisaż artystów jest oryginalnym przeglądem tego, co dzieje się w ich pracowniach i co dzieje w ich głowach i sercach. Również podkreślił, że to spotkanie ma charakter ponadlwowski i ponadnarodowy, ponieważ uczestniczą też twórcy spoza Lwowa oraz nie tylko Polacy. – Warto pod „Własną Strzechę przychodzić i warto oglądać i cieszyć się pracami, które tu powstały – zaznaczył polski dyplomata.

Życzenia organizatorom wystawy złożył prezes lwowskiego okręgu Związku Artystów Plastyków Ukrainy Oleg Mykyta. W otwarciu wernisażu uczestniczyli polscy dyplomaci, przedstawiciele społeczności polskiej oraz ich przyjaciele ze środowisk ukraińskiego i węgierskiego.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/wystawa_niepodleglosc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X