Sprzątanie cmentarza w Starym Siole: „Wszystkim zmarłym należy się godny spoczynek”

Szesnastoosobowa grupa młodzieży zebrała się 3 listopada na cmentarzu w miejscowości Stare Sioło koło Lwowa, aby porządkować zapomniane polskie groby. Do akcji dołączyli harcerze z Krakowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen-Dniestr i ukraińskiej organizacji społecznej „KontrForce”.

Cmentarz w Starym Siole jest miejscem również polskich pochówków, gdzie m.in. znajdują się pomniki generała Romana Wybranowskiego, komendanta lwowskiej Gwardii Narodowej, jego córki Ludwiki Ujejskiej, orlęcia lwowskiego Jerzego Żurowskiego.

– Przyjechaliśmy do Starego Sioła, bo w tym roku cmentarzem nikt się nie zaopiekował. Dlatego uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest przyjechać tutaj i posprzątać polskie groby. Tym bardziej że mamy rok obchodów 100-lecia niepodległości Polski, a tutaj spoczywa generał Wybranowski, pułkownik Wojska Polskiego – powiedział prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży” Eugeniusz Wołoszyn.

{youtube}GiYLRSprtuo{/youtube}

Tomasz Kosiek z Sanoka o akcji dowiedział się z Facebooka i zdecydował się pomóc kolegom ze Lwowa.

– Obserwując znajomych ze Lwowa, zauważyłem, że będzie się działa akcja sprzątania. Stwierdziłem, że mogę się dołączyć, poznać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca, których nie znałem, zobaczyć, w jakim stanie są polskie nagrobki, popracować i pomóc – opowiedział Tomasz.

– Sprzątamy ten cmentarz, wynosimy trawę, ustawiamy znicze. Jest ciężko, ale jest nas wielu, więc szybko to sprzątniemy – dodał Markijan Pidkowycz.

Po zakończeniu prac porządkowych na cmentarzu, młodzi ludzie zapalili znicze na każdym nagrobku i połączyli się we wspólnej modlitwie, oddając pamięć wszystkim zmarłym.

– Jest to wyraz patriotyzmu, bo jeśli kiedyś mieszkali tutaj nasi rodacy, to na pewno należy im się pamięć i uczczenie. Każdemu się to należy, żeby godnie mógł spoczywać w zadbanym grobie – podsumowali harcerze Szymon i Damian.

Na zakończenie uczestnicy akcji zwiedzili zamek w Starym Siole, gdzie dowiedzieli się o historii tej miejscowości. Wracając do Lwowa, młodzi dzielili się wrażeniami i omawiali plany na następne wyjazdy sprzątania cmentarza.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/sprzantanie_cmentarz_stare_siolo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X