Spotkanie Wielkanocne Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fot. Marian Frużyński

Spotkanie Wielkanocne Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jest to już tradycją, że spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny. Tego roku ostatnia dekada kwietnia i początek maja obfitowały w święta religijne i narodowe. Po raz kolejny chcieliśmy te chwile przeżyć i uczcić razem.

Więc biją dzwony rozdzwonione
Szlachetnym dźwiękiem
We wsze strony
I ludziom wielką radość niosą
Wraz z rozkwitnięta wiosną,
Zielenią i pachnącym kwieciem
Bo Zmartwychwstanie niesie kwiecień.

Przy świątecznie udekorowanym stole pozdrowienia i życzenia zebranym złożyła prezes UTW Ewelina Hrycaj-Małanicz. Na uroczystości obecny był prezes TKPZL Emil Legowicz i przedstawiciele lwowskich lekarzy. Radio Lwów reprezentowała Maria Pyż. Obecni byli również goście z Polski. Z wielkim podniesieniem wspólnie odśpiewaliśmy „Wesoły nam dziś dzień nastał”. Podzielono się jajkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Obecnym rozdano wielkanocne babki i słodycze.

Następnie chór „Lutnia”, pod batutą Marii Sołomko zaśpiewał na chwałę Bożą wielkanocne pieśni. W ostatniej pieśni prosiliśmy, ażeby pozostać pod Bożą opieką:

Niech z nami będzie Pan,
Niech opieka będzie nam,
Jego słowo zawsze trwa,
Wieczną prawdę w sobie ma.

Ciąg dalszy naszej uroczystości był poświęcony narodowym świętom majowym: 1 maja – Świętu Pracy, 2 Maja – Dniu Polonii i Flagi Rzeczypospolitej, ustanowione przez Sejm i Senat RP w 2002 roku:

Jedna była pod Tobrukiem,
Druga była pod Narwikiem,
Trzecia była pod Monte Cassino
Biało-czerwona, biało-czerwona…

3 Maja – to podwójne święto – jest to dzień Matki Boskiej, Królowej Korony Polski, ustanowiony przez papieża Piusa X w 1924 roku:

Nigdy bym ciebie ludu nie rzuciła,
Nigdy bym ci mego nie odjęła lica,
Jam po dawnemu moc twoja i siła,
Bogurodzica, Bogurodzica.

No i tradycyjnie 3 Maja to Święto Konstytucji Rzeczypospolitej, przyjętej w 1791 roku. Obchodziliśmy już 228. jej rocznicę. W tym roku tę uroczystość połączono z obchodami 15-lecia przyjęcia Polski do UE i członkostwa w NATO. 3 Maj to święto wiary i patriotyzmu:

Rzucajmy kwiat na drodze!
Tędy przechodzić mają,
Szczęścia narodu wodze,
Co nowy rząd składają.

Miasta i wioski szczęśliwe,
Wstańcie, słońce wychodzi!
Niebo wydaje się tkliwe
I ludzi z ludźmi godzi.

Chór „Lutnia” odśpiewał narodowe pieśni o 3 Maju. Swój występ zakończył pieśnią „Cześć polskiej Ziemi”. Złożyliśmy również życzenia urodzinowe naszej lwowskiej poetce Stanisławie Nowosad – sto lat, Pani Stanisławo, kochana.

Stefania Łabaziewicz
Tekst ukazał się w nr 9 (325) 17-30 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X