Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii i Polaków za Granicą Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii i Polaków za Granicą

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z uczestnikami VI Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent RP objął zjazd Patronatem Honorowym.

– Dziękuję Wam za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To bardzo wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło – mówił prezydent RP.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „oprócz wielu trudnych momentów, których doświadczyliśmy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nasi rodacy w kraju i poza granicami przyjęli wielu uchodźców z Ukrainy”. – Wiecie Państwo znakomicie, jaki efekt, także wizerunkowy, to wywołało. Mówiono mi wielokrotnie w czasie zagranicznych wizyt, gdy spotykałem się z rodakami, że jest to zupełnie nowa jakość w odbiorze Polski i Polaków – dodał.

Jednocześnie zastrzegł, że nie można w związku z tym osiąść na laurach. – Przeciwnik już – jak mówi młodzież – się ogarnął i atakuje nas bardzo mocno swoją propagandą. Na pewno Polska będzie oczerniana, na pewno będą źle mówili o Polsce i o Polakach, wyciągając prawdziwe i nieprawdziwe sprawy, manipulując faktami, tworząc kłamstwa. Trzeba się tego spodziewać i trzeba z tym walczyć – apelował.

Pierwsza Dama RP podziękowała Polonii z całego świata za niezwykłą solidarność z Ukrainą, za finansowe i materialne wsparcie. Jak przypomniała, na apele bardzo szybko zareagowała amerykańska Polonia.

– Ta pomoc została naprawdę dobrze wykorzystana – zapewniła Agata Kornhauser–Duda, przypominając, że dzięki temu udało się zorganizować na Ukrainę m.in. blisko osiemdziesiąt transportów z pomocą humanitarną.

VI Zjazd Polonii i Polaków za Granicą potrwa do 2 lipca. Jest organizowany przez Radę Polonii Świata i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

źródło: prezydent.pl

Rozpoczął się VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

X