Spotkanie opłatkowe dla ubogich we lwowskim Caritasie

Z powodu pandemii koronawirusa nie było w tym roku tradycyjnej wieczerzy wigilijnej dla samotnych i ubogich w ośrodku Caritas archidiecezji lwowskiej. Tegoroczne spotkanie odbyło się w zmienionej formie na dziedzińcu pałacu arcybiskupów.

W zamian potrzebujący otrzymali ciepły posiłek i paczki żywnościowe. Ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił uczestników i podzielił się opłatkiem, składając życzenia świąteczne. Podopieczni również złożyli życzenia metropolicie lwowskiemu oraz wspólnie zaśpiewano kolędy.

– Przykro nam, że nie możemy ich ugościć przy stole. Spotkaliśmy się tutaj w ich domu, bo każdego dnia tu przychodzą. Aby złożyć im życzenia, podzielić się z nimi symbolicznie białym opłatkiem i obdarować ich takimi symbolicznymi darami, które napełnią ich serca radością i pokojem. A wiemy, że tego bardzo potrzebują, zwłaszcza tutaj u nas, na Ukrainie, kiedy jest dość wielka bieda – powiedział hierarcha.

W siedzibie Caritasu mieści się stołówka dla mało zabezpieczonych osób. Codziennie jest przygotowywana gorąca zupa dla 120 osób. W Caritas-Spes, z dołączeniem spes, czyli „nadzieja”, pracują siostry albertynki i osoby świeckie. Od początku pandemii siostry we współpracy ze społecznikami odwiedzają na terenie miasta osoby starsze i niepełnosprawne dostarczając im żywność oraz wsparcie duchowe.

Przytuliska we Lwowie powstały w pierwszych latach istnienia zgromadzeń założonych przez św. Brata Alberta. Siostry zmuszone były opuścić Lwów w czasie II wojny światowej. Trzy lata temu siostry albertynki rozpoczęły swoją posługę we Lwowie.

Ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas-Spes, w sposób szczególny przesyła podziękowania rodakom z Polski oraz organizacjom, dzięki którym Caritas otrzymuje pomoc w postaci żywności.

Anna Gordijewska
zdjęcia Aleksander Kuśnierz
{gallery}gallery/2020/Caritas-Spes{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X