Spotkanie modlitewne „Kraków we Lwowie”

W dniach 30 i 31 lipca duchowni i świeccy trzech obrządków katolickich: łacińskiego, bizantyńskiego i syromalabarskiego z całej Ukrainy uczestniczyli przez 28 godzin w spotkaniu modlitewnym „Kraków we Lwowie”.

Z błogosławieństwa metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego zorganizowali je franciszkanie konwentualni w miejscowym sanktuarium św. Antoniego.

Polowej mszy św. na terenie skweru (byłego cmentarza przykościelnego) przewodniczył arcybiskup Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Ukrainie, który również uczestniczył w czuwaniach nocnych. W kazaniu wezwał młodych, aby mniej mówili o miłości, a więcej nią żyli oraz aby miłowali w wolności i w szacunku.

– Spotkanie to zostało przygotowane z myślą o młodzieży, która z różnych przyczyn nie mogła pojechać do Krakowa, ale też chciała łączyć się z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodzieżą w Krakowie – wyjaśnił dla Kuriera Galicyjskiego cel czuwania o. Edward Kawa OFMConv, delegat krakowskiej prowincji franciszkanów na Ukrainie. Zaznaczył, że na telebimach mogli oni oglądać to, co się dzieje w Krakowie, a jednocześnie modlić się, słuchać Słowa Bożego i wielbić Pana. Jego zdaniem „jest to wspaniałe świadectwo łączności i jedności między Krakowem a Lwowem”. Dodał, że są to miasta podobne do siebie nie tylko zewnętrznie, a w tych dniach były też bardzo złączone ze sobą duchowo.

Na spotkaniu „Kraków we Lwowie” zgromadziła się młodzież z archidiecezji lwowskiej, a także z Kijowa, Kremeńczuka, Zakarpacia i innych terenów. Można było zauważyć też osoby starsze, przedstawicieli różnych wyznań.

Konferencje głosili też duchowni Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

– Jest to wspaniała okazja jednoczyć się w modlitwie ze wszystkimi uczestnikami ŚDM – zaznaczyła siostra służebniczka Andreja SSMI. – Słuchaliśmy rozważań o Miłosierdziu Bożym, jak można zrealizować miłość Pana w naszych warunkach na Ukrainie.

– Bardzo się cieszę z ducha jedności, który panował tutaj w trakcie tego spotkania – powiedział o. Jozafat Hajmyk, bazylianin. – Potrzeba jest jak najwięcej takich przedsięwzięć ze strony grekokatolików i łacinników.

Przybyły też indyjskie zakonnice obrządku syromalabarskiego, pracujące w diecezji mukaczewskiej na Zakarpaciu. – Nie mogłyśmy pojechać na kilka dni do Krakowa, gdyż mamy wiele obowiązków w parafiach i w domu starców – powiedziała s. Laura SJSM (Zgromadzenie Sióstr św. Józefa od św. Marka) ze Słowacji. – Tutaj była wspaniała wyspa ŚDM.

– Stąd, ze Lwowa, łączyliśmy się z młodzieżą katolicką z całego świata – powiedziała Morika z miasteczka Swalawa na Zakarpaciu. Zapowiedziała przy okazji, że w połowie sierpnia księża z Polski, pracujący w jej parafii rzymskokatolickiej, już po raz szósty organizują Dzień Młodzieży, tym razem z udziałem uczestników ŚDM w Krakowie.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/krakow_we_lwowie{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X