Śladami Jana III Sobieskiego we Lwowie

Uczniowie z polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie wraz z rówieśnikami ze Szczecina zebrali się 17 października na Rynku we Lwowie, aby zapoznać mieszkańców i gości miasta z postacią króla Jana III Sobieskiego.

W ramach projektu „Śladami Jana III Sobieskiego, czyli jak wspólna historia uczy i bawi” uczniowie rozstawili własnoręcznie malowany namiot z ornamentem tureckim przy kamienicy na Rynku 6, zwanej również Królewską. Miejsce to nieprzypadkowe, aczkolwiek przed laty było rezydencją króla Sobieskiego.

– Z tą akcją wyszliśmy na Rynek, aby ludzie i turyści, którzy tutaj spacerują, zobaczyli i zainteresowali się historią Polski, postacią Jana III Sobieskiego, który był królem Polski, a urodził się w Olesku niedaleko od Lwowa – powiedziała Katarzyna Latyszewska, nauczycielka szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

– Prezentujemy namiot turecki, który sami namalowaliśmy. Opowiemy trochę o królu polskim, o historii, tradycjach. To wszystko jest zawarte w naszym namiocie tureckim – dodała Karina Krajka ze Szczecina.

W strojach barokowych uczniowie szkół polskich zapraszali wszystkich chętnych do namiotu, gdzie na stylizowanym pergaminowym papierze zostały zaprezentowane listy Marysieńki do Jana III Sobieskiego. Każdy mógł również poczęstować się przekąskami z tamtych czasów, spróbować parzonej kawy i zgadnąć, z jakimi przyprawami została przygotowana.

– Przedstawiamy stroje i kulturę barokową z czasów króla Jana III Sobieskiego, parzymy kawę i częstujemy potrawami z tamtego okresu – podkreśliła uczennica Kamila Sosnowska ze Lwowa.

– Dzisiaj mamy ucztę u króla Jana III Sobieskiego, czyli przyprawy orientalne, kawę, którą Sobieski sprowadził do Polski, i potrawy z kuchni Marysieńki. W ten sposób chcemy przybliżyć historię, sztukę, kulturę i razem się bawić – powiedziała Kinga Maciaszczyk, nauczycielka zespołu szkół nr 5 w Szczecinie.

Projekt rozpoczął się w Zakopanem, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach integracyjnych i zwiedzali miejsca związane z królem.

– Chcemy pokazać, że mimo czarnych stron historii, można czegoś wspólnie się nauczyć. To jest fajne, że to młodzi ludzie mogą nawiązać kontakt ze sobą i porozumieć się na tyle, by stworzyć coś, z czego są dumni, co inni mogą podziwiać – powiedziała Kinga Maciaszczyk.

Projekt „Śladami Jana III Sobieskiego, czyli jak wspólna historia uczy i bawi” został dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/10_szkola_sobieski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X