Serce ponad granicami

Program ogólnoukraińskiej konferencji z okazji 50-lecia Lwowskiej Kardiochirurgii w dniach 23-24 września był zapowiadany w językach ukraińskim i angielskim, natomiast zapanowały tam wyłącznie ukraiński i polski.

Przewodniczący konferencji prof. Lubomyr Kułyk wymienił długą listę wybitnych postaci polskiej medycyny, którzy przybyli z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Rzeszowa, Białegostoku, innych miast. W otwarciu konferencji uczestniczyli zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek i konsul honorowy Austrii we Lwowie Jarosław Nakonecznyj, ponieważ oba konsulaty objęły patronatem honorowym to przedsięwzięcie.

– Kontakt ze Lwowem mam już od wielu-wielu lat – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego wieloletni kierownik I Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Andrzej Biederman, który również jest członkiem honorowym Ukraińskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Naczyń i Lwowskiego Towarzystwa Chirurgów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Z prof. Kułykiem, szefem tutejszej kardiochirurgii, jesteśmy zaprzyjaźnieni. Wzajemnie się wizytujemy, wzajemnie wymieniamy swoje doświadczenia i pomagamy sobie w różnych sytuacjach życiowych. Ja więcej sobie cenię możliwość współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Lwowie, a szczególnie kardiochirurgią, bo o tym mogę powiedzieć na bardzo wysokim profesjonalnym poziomie. Niczym nie ustępuje innym ośrodkom europejskim wykonującym tego typu operacje. Co więcej, z prof. Kułykiem mamy podobne zainteresowania odnośnie leczenia zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego i tu trzeba powiedzieć, że takich ośrodków w Europie jest zaledwie kilkanaście, i Lwów jest jednym z tych, w których tych operacji wykonuje się sporo. Ja z wielką przyjemnością przyjeżdżam do Lwowa, z dużym sentymentem i myślę, że bardzo dobrze że to z inicjatywy głównie profesora Kułyka doszło do zorganizowania takich polsko-ukraińskich spotkań co dwa lata. Raz na Ukrainie, a raz w Polsce. I ta tradycja takich spotkań profesjonalnych jest kontynuowana. To jest bardzo ważne, że szczególnie w medycynie możemy się wymieniać swoimi doświadczeniami, udzielać rad. Jest to bardzo pożyteczne przede wszystkim dla naszych pacjentów, ale oczywiście również dla lekarzy, którzy się zajmują takimi problemami.

{gallery}gallery/2016/serce{/gallery}

Od wielu lat przyjeżdża regularnie do Lwowa też dr n. med. Jan Borzymowski, kardiochirurg Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku.

– Moje dzieci rozpoczęli edukację na Uniwersytecie Medycznym, i od tej pory zaczęła się moja miłość i moja przygoda ze Lwowem – wyjaśnił. – Bardzo często współpracowałem z kardiochirurgami we Lwowie. Bardzo często wizytowaliśmy ich ośrodek, jak również do nas przyjeżdżali koledzy często się uczyć. Bo naprawdę, żeby uprawiać medycynę, szczególnie kardiochirurgię, w warunkach ukraińskich, to wydaje mi się że jest to wielki heroizm. To jest bohaterstwo, ponieważ brakuje pomocy ze strony państwa w postaci finansowania zabiegów. I ci lekarze dokonują dosłownie cudów, żeby przeprowadzać zabiegi na światowym poziomie. Mogę powiedzieć same ciepłe słowa o kardiochirurgach lwowskich. To chirurdzy świetnie wyszkoleni, którzy operują na bardzo wysokim poziomie, bez żadnych kompleksów w stosunku do świata kardiochirurgicznego. Chce się tutaj przyjeżdżać do Lwowa, coś pomagać. Nie ukrywam, że często pomagaliśmy, wspieraliśmy w sprzęcie. Podjęliśmy też taką fajną akcję pomocy, niestety jednorazową, dla hospicjum, gdzie są dzieci chore na raka. Przywieźliśmy trochę sprzętu medycznego. Współpraca ta rozwija się bardzo dobrze, i ja jestem dumny z tego, że mogę do Lwowa przyjeżdżać.

Kolejne obrady konferencji przebiegały w auli im. prof. Mychajły Danyłenki, założyciela lwowskiej kardiochirurgii. Prof. Lubomyr Kułyk złożył podziękowanie wszystkim ofiarodawcom z Polski, a konsulowi honorowemu Austrii we Lwowie Jarosławowi Nakonecznemu za wyremontowanie tej auli, gdzie w tym dniu również transmitowano operację na sercu.

Konstanty Czawaga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X