Sekretarz stanu USA Antony Blinken po wizycie na Ukrainie fot. uatv.ua

Sekretarz stanu USA Antony Blinken po wizycie na Ukrainie

Antony Blinken pojechał w niedzielę 24 kwietnia do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego.

– Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało. Rosjanie nie są w stanie zrealizować postawionych sobie celów. Ukraina skutecznie się broni – powiedział sekretarz stanu na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

– Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni – dodał szef amerykańskiej dyplomacji. – Rosja nadal próbuje brutalnie traktować część kraju, a śmierć i zniszczenia, które nadal widzimy, są przerażające – powiedział. – Ale Ukraińcy bronią się, są silni i robią to dzięki wsparciu, które skoordynowaliśmy na całym świecie. Będziemy kontynuować wsparcie, aż do ostatecznego sukcesu – zaznaczył.

Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego.

– Mieliśmy okazję bezpośrednio pokazać nasze silne, stałe poparcie dla rządu ukraińskiego i narodu ukraińskiego. Naszym zdaniem to był ważny moment, by tam być. Ważny moment dla Ukrainy, dla wojny. Ważny moment na przeprowadzenie bezpośrednich rozmów o nadzwyczajnym wsparciu, jakiego udzieliliśmy – w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, pomocy humanitarnej – a także o ogromnej presji, jaką wywieraliśmy na Rosję – relacjonował.

Sekretarz stanu przekazał, że rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Dodał, że zapowiedział podczas nich m.in. szybki powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę oraz nominowanie nowego ambasadora USA w tym kraju.

– Prezydent USA Joe Biden formalnie nominuje w poniedziałek Bridget Brink na ambasador USA w Kijowie – poinformowała agencja Reutera opierająca się na anonimowym źródle w amerykańskiej dyplomacji. Brink jest zawodową pracownicą amerykańskiej dyplomacji. Od maja 2019 r. zajmuje urząd ambasadora USA w Bratysławie. Wcześniej pracowała na placówkach w Serbii, na Cyprze, w Gruzji i Uzbekistanie oraz w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

– W nadchodzącym tygodniu amerykańscy dyplomaci wznowią „codzienne podróże” przez granicę do Lwowa, a urzędnicy przyspieszają planowanie powrotu misji do Kijowa – przekazał agencji Reutera urzędnik Departamentu Stanu. Dyplomata rozmawiał z agencją w Polsce, po powrocie Blinkena i towarzyszącego mu ministra obrony USA Lloyda Austina z Ukrainy.

Jak relacjonuje agencja AR, konferencja prasowa Blinkena, w której brał udział również Austin, odbyła się w Polsce, blisko granicy z Ukrainą. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali w Polsce na ich powrót.

Ukraina od siedmiu lat prosiła o broń. Odmawiano, by nie prowokować Putina. Według doniesień, obawy przed sprowokowaniem Władimira Putina powstrzymywały Wielką Brytanię przed dostarczeniem broni Ukrainie. Kijów miał w tej sprawie zwracać się od siedmiu lat.

Powszechnie uważa się, że w Moskwie panowało przekonanie o szybkim zakończeniu wojny, ale otoczenie prezydenta Władimira Putina nie doceniło możliwości ukraińskiej armii.

Blinken dodał, że „suwerenna, niepodległa Ukraina będzie istnieć o wiele dłużej” niż Władimir Putin będzie u władzy w Rosji.

Na spotkaniu w Kijowie Stany Zjednoczone zadeklarowały ponad 700 mln dolarów w ramach finansowania wojskowego.

Połowa pieniędzy trafi na Ukrainę, a reszta zostanie podzielona między członków NATO i innych regionalnych sojuszników. Ponadto, Amerykanie sprzedadzą Ukrainie amunicję o wartości 165 mln dolarów.

Po spotkaniu z Zełenskim Lloyd Austin, Antony Blinken powiedzieli: „Wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją”. Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało; wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie – powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w poniedziałek, na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa.

Jak relacjonuje agencja AP, konferencja prasowa Blinkena, w której brał udział również Austin, odbyła się w Polsce, blisko granicy z Ukrainą. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali w Polsce na ich powrót.

Źródło: PAP, rp.pl, Polityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X