Sankcje UE służą uspokojeniu opinii publicznej

Sankcje UE służą uspokojeniu opinii publicznej

Sankcje na polityków ukraińskich nic nie zmienią. Są po to, by nie być oskarżanym o bierność – uważa były prezydent. Aleksander Kwaśniewski nie widzi dużych szans na dobre rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Jak mówił w Radiu Zet, sankcje nałożone przez UE na ukraińskich polityków nie będą miały dużego znaczenia.

– Janukowycz walczy o władzę, bezpieczeństwo, a w jakimś sensie o swoje życie. Będzie się trzymał do ostatniej kropli krwi. Sankcje są bardziej dla uspokojenia opinii publicznej w krajach Unii Europejskiej, żeby nie być oskarżanym o bierność – powiedział były prezydent. Nie uważa też, by możliwe było rozpisanie przedterminowych wyborów, czego rząda ukraińska opozycja. Jego zdaniem wybory odbędą się zgodnie z konstytucją, czyli w marcu 2015 roku, a do tego czasu Ukrainie potrzebny jest rozejm. Kwaśniewski dodał jednak, że o spokój będzie trudno, bo obie strony są nieprzewidywalne w swoich działaniach.

– Obawiam się, że Janukowycz i jego ekipa są tak osamotnieni i przerażeni tą sytuacja, że nie wiem, jakie jest pole manewru. Dziś będziemy mądrzejsi, bo z Janukowyczem spotka się trójka ministrów spraw zagranicznych, będziemy wiedzieć więcej. Choć wierzyć Janukowyczowi jest trudno – mówił Kwaśniewski.

Nieprzewidywalny jest również Majdan, który złożony jest z bardzo różnych grup i środowisk.

– Majdan to jest specjalny twór. Ci ludzie tam przyszli, bo chcieli być w Europie, potem to się zamieniło w protest przeciwko władzy, a dziś nienawidzą Janukowycza. Ci ludzie są sfrustrowani, zmęczeni i radykalni – powiedział były prezydent – Na Majdanie jest coraz więcej broni. To jest beczka z prochem. Opozycja ma bardzo ograniczony wpływ na Majdan, władza nie ma żadnego – dodał.

Pytany o rolę Rosji w obecnym kryzysie, Kwaśniewski odpowiedział, że choć Putin wywiwera wpływ na Janukowycza, ostatnie wydarzenia nie są dla niego korzystne.

– Na pewno oczekiwaniem Putina jest uporządkowanie sprawy Majdanu, ale nie sądzę, żeby oczekiwał takich działań w czasie Soczi. To co wydarzyło się we wtorek było całkowicie poza oczekiwaniami Putina – powiedział  polityk.

Źródło: radiozet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X