Rozpoczął się 8. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie

Filmem „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego rozpoczął się 8. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie).

Widzowie obejrzą 22 filmy – komedię, filmy historyczne, obyczajowe, sensacyjne i dokumentalne. W ciągu całego Przeglądu w CKPiDE będzie można też obejrzeć wystawę „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” poświęconą biografii legendarnego Kuriera z Warszawy.

{youtube}hKNJPOMox5U{/youtube}

Goście przybyli na uroczystość otwarcia do kina „Lumier” mieli okazję przejść się po czerwonym dywanie, wypić lampkę szampana i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

Oprócz licznie zebranych stanisławowiaków, w otwarciu uczestniczyli polscy dyplomaci, przedstawiciele nauki, kultury, oświaty, duchowieństwa, partnerzy i sponsorzy projektu.

Z ramienia organizatorów imprezy, przyjaciół i gości powitała wicekonsul Katarzyna Sołek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Ósma edycja Przeglądu jest wydarzeniem wyjątkowym, chociażby z tego względu, że jesteśmy w przede dniu święta Niepodległości Polski. Zarówno we Lwowie, jak i w Iwano-Frankiwsku wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i już na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych obu miast. Przegląd jest skierowany zarówno do ukraińskich mieszkańców miasta, jak również do miejscowych Polaków – powiedziała wicekonsul.

Obecny na uroczystości Rusłan Marcinkiw, mer miasta Iwano-Frankiwska podziękował Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego za organizację kolejnej edycji tego wydarzenia.

– Dziękuję organizatorom za możliwość zaprezentowania w naszym mieście po raz kolejny polskich filmów. W Iwano-Frankiwsku odbywa się dużo wydarzeń, które pokazują, że Polacy i Ukraińcy są przyjaciółmi i nic nas nie rozdzieli, nic nas nie zmieni, bo mamy znacznie więcej wspólnego – powiedział Rusłan Marcinkiw.

Organizatorem 8. Przeglądu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

– Nowością, którą proponujemy widzom w Stanisławowie jest teatr telewizji. Gatunek filmu nieznany na Ukrainie. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia filmu „Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Jeżeli powiemy mieszkańcom Stanisławowa o ukraińskim filmie „Znachor”, to myślę, że każdy z nich od razu się uśmiechnie i powie, że go oglądał. To właśnie o autorze tej książki jest film – zaznaczyła pomysłodawczyni i współautorka koncepcji Przeglądu Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Symbolicznie jest 8 listopada i 8 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku. A że ósemka kojarzy się z nieskończonością, więc mamy nadzieję, że impreza filmowa, która po raz ósmy odbywa się w naszym mieście będzie trwać tak długo, aż naszych widzów stanisławowskich będziemy intrygować i interesować – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum.

8. Przegląd potrwa do 14 listopada. Cena biletów na wszystkie pokazy filmowe wynosi tylko 35 hrywien. Oprócz filmów przygotowano szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących m. in. wystawy, koncerty, lekcja historii w kinie, kinoteka Kurier Galicyjskiego.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2019/8pnfp_otwarcie_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X