Rosjanie zbombardowali olejarnię amerykańskiej firmy w mieście Dniepr fot. glavcom.ua

Rosjanie zbombardowali olejarnię amerykańskiej firmy w mieście Dniepr

W nocy 5 stycznia rosyjski dron uderzył w olejarnię w mieście Dniepr, w wyniku czego wybuchł pożar oraz na ulice miasta wyciekło 300 ton oleju słonecznikowego. O tym poinformował mer Dniepru Borys Fiłatow. Ostrzelana olejarnia należy do firmy Bunge z St. Louis w stanie Missouri. Firma jest jednym z liderów na światowym rynku zbóż, największym na świecie dostawcą soi i największym na świecie producentem oleju słonecznikowego pod nazwą „Oleyna”.

fot. Telegram

Służby oczyszczania miasta za pomocą rozsiewania piasku i mieszanki starają się zlokalizować olej, ale poruszanie się po nabrzeżu wzdłuż rzeki Dniepr nie będzie możliwe w najbliższe dwa lub trzy dni.

Uszkodzone zostały również samochody i linie energetyczne – poinformował Władysław Gajwanienko, szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

To już drugi raz Rosjanie wybierają za cel zbiorniki z olejem roślinnym. 24 grudnia w wyniku ostrzału portu pod Odessą ze zbiorników wyciekł olej, plama pokryła wybrzeże Morza Czarnego na przestrzeni 55 km. Martwe ptaki znaleziono w pobliżu plaż Delfin i Łanżeron w Odessie. Sytuacja już się ustabilizowała, według wyników monitoringu środowiska, zanieczyszczeń olejem roślinnym w Morzu Czarnym oraz na piaszczystych obszarach siedmiu plaż w Odessie nie stwierdzono.

Źródło: UNIAN, Ukrinform, lb.ua

Wiele ofiar po rosyjskim ataku na Charków

X