Rosja domaga się ekstradycji z Włoch ukraińskiego reżysera, byłego ucznia polskiej szkoły we Lwowie Eugeniusz Ławreńczuk, zdjęcie z profilu fb reżysera

Rosja domaga się ekstradycji z Włoch ukraińskiego reżysera, byłego ucznia polskiej szkoły we Lwowie

Eugeniusz Ławreńczuk (Eugene Lavrenchuk), ukraiński reżyser, został aresztowany we Włoszech w wyniku rosyjskiego oskarżenia o rzekome przestępstwa finansowe.

Ławreńczuk wracał z Tel-Awiwu do Lwowa przez Neapol. Został aresztowany 17 grudnia. Matka reżysera Iryna Ławreńczuk w wywiadzie udzielonym Radiu Swoboda powiedziała, że syn ma wsparcie lokalnego konsulatu i włoskiego adwokata.

Eugeniusz Ławreńczuk uczęszczał do polskiej szkoły nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny. W 2003 roku ukończył w Moskwie Rosyjską Akademię Sztuki Teatralnej, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni znanego reżysera ze Lwowa Romana Wiktiuka. Później otworzył w Moskwie Polski Teatr. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę opuścił Rosję na znak protestu. Jak pisał w portalu społecznościowym, porzucenie Polskiego Teatru w Mokwie było dla niego dramatem, ale nie mógł już mieszkać w takiej Rosji.

Ławreńczuka oskarżyła Federacja Rosyjska o rzekome finansowe malwersacje z okresu, gdy mieszkał w Rosji. Strona włoska rozpatruje rosyjskie żądanie ekstradycji. Reżyser był nominowany na ukraińską Nagrodę im. Szewczenki. Do niedawna był głównym reżyserem Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Odessie. W 2013 roku otrzymał nagrodę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Źródło: Radio Swoboda, grupa fb Free Ievhene Lavrenchuk!, Ukraińska Prawda, fb: Jewhen Ławreńczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X