Rok 2019 – Rokiem Świętości Małżeństwa i Rodziny w Kościele łacińskim na Ukrainie

51. zebranie plenarne Episkopatu Ukrainy, które w dniach 30 listopada – 1 grudnia obradowało we Lwowie – Brzuchowicach zadecydowało, że 2019 rok w Kościele łacińskim w tym kraju będzie Rokiem Świętości Małżeństwa i Rodziny.

Wystosowany 3 grudnia komunikat podaje, iż biskupi zatwierdzili apel do wiernych, który zostanie ogłoszony w drugą niedzielę Adwentu oraz List pasterski na uroczystość Świętej Rodziny, w którym będą podane szczegóły obchodów Kongresu Rodziny w Szarogrodzie i Winnicy na Podolu w dniach 20–22 września 2019 r.

– Wśród punktów bardzo ważnych, które proponujemy naszym wiernym – jest peregrynacja obrazu Świętej Rodziny od rodziny do rodziny, od domu do domu we wszystkich parafiach, która pewnie będzie kontynuowana nawet dłużej, bo są parafie, gdzie jest wiele rodzin i niemożliwe będzie zmieścić wszystkich w ciągu roku – powiedział dla Kuriera biskup pomocniczy kamieniecko-podolski Radosław Zmitrowicz, przewodniczący komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin Episkopatu.

– Jest to wielka szansa ewangelizacyjna, bo prawdopodobnie też nasi bracia prawosławni czy grekokatolicy mogą dołączyć, później również mogą uczestniczyć w dniach skupienia, w Dniach Rodziny w parafiach i dekanatach. I ten wielki Kongres, który planujemy przeprowadzić w dniach 20–22 września w Szarogrodzie i Winnicy, możliwe, że odbędzie się częściowo z pomocą Kościoła w Polsce. Zaprosimy znane osoby, specjalistów w tej sprawie, aby przyjechali do nas, podzielili się swoim doświadczeniem wiary i życia rodzinnego, małżeńskiego. W wyznaczonych przez biskupów kościołach stacyjnych można będzie uzyskać odpust zupełny. Zostało to zaproponowane i zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu. Jest to odpowiedź, jedna z form pomocy rodzinie, małżeństwom, które teraz przeżywają niemałe trudności z różnych powodów. I z powodu tego wielkiego ataku ideologii gender, i z powodu sytuacji ekonomicznej na Ukrainie, gdy wiele małżeństw czasami się rozpada, bo ktoś wyjeżdża, żeby zarobić pieniądze. Próbujemy pomóc. Jest to forma pomocy ze strony Kościoła dla naszych wiernych – zaznaczył biskup Radosław Zmitrowicz.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X