Rodzinne zabawy sportowe „Od niepodległości do niepodległości”

Polskie rodziny zebrały się 22 września w sali Lokomotyw we Lwowie, aby wziąć udział w rodzinnych zabawach sportowych „Od niepodległości do niepodległości”.

Zawody sportowe, organizowane przez Lwowski Klub „Strefa młodzieży”, miały na celu umocnić relacje w rodzinach, poszerzyć wiedzę dzieci i rodziców o historii Polski oraz promować aktywny wypoczynek.

– Ten pomysł zrodził się jeszcze na warsztatach „Ja-lider”, które organizowała Fundacja Wolność i Demokracja. Chodziło nam głównie o integrację polskich rodzin, a poza tym, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski połączyliśmy to z historią. Na każdym stoisku sportowym była krótka notka o znanych postaciach lub wydarzeniach związanych z okresem od 1918 r. do 1989 r. Stąd nazwa zawodów „Od niepodległości do niepodległości” – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes lwowskiego klubu „Strefa Młodzieży”.

{youtube}gtE9mE4cIXw{/youtube}

Zabawy sportowe łączyły dziesięć stoisk poświęconych znanym postaciom i wydarzeniom w historii niepodległości Polski: dniu 11 listopada 1918 r., Bitwie Warszawskiej 1920 r., Józefowi Piłsudskiemu, Janowi Ignacemu Paderewskiemu, Monte Cassino 1944 r., Powstaniu Warszawskiemu 1944 r., Janowi Pawłowi II, Solidarności 1980, Kazimierzowi Górskiemu i Zbigniewowi Herbertowi.

Każdy zespół rodzinny otrzymywał dziennik, w którym były zaznaczone wątki historyczne oraz reguły konkursów. Rodzice razem z dziećmi układali puzzle historyczne, skakali w workach, biegali na nartach, żonglowali balonikami, rzucali obręcze i grali w piłkę nożną. Ostatnim konkursem był quiz historyczny, który podsumował uzyskaną wiedzę.

– Przyjechałem na rodzinne zabawy sportowe z czwórką dzieci. Bardzo nam się tutaj spodobało. Było wiele różnych atrakcji sportowych: od układania puzzli historycznych do rzucania piłką. Najbardziej chłopakom spodobała się piłka nożna – powiedział Andrzej Makowiecki, uczestnik projektu.

Każda uczestnicząca rodzina otrzymała atrakcyjne nagrody i dyplomy. Rodziny zwycięzców cieszyły się pucharami i kamerą za pierwsze miejsce, słuchawkami – za drugie miejsce, grą planszową dla całej rodziny – za trzecie miejsce.

Po zakończeniu konkursów odbył się piknik, na którym wszyscy razem częstowali się pizzą i słodyczami.

Ten projekt połączył nie tylko polskie rodziny, ale też młodzież, która chętnie i licznie dołączyła do jego organizacji.

– Bardzo się cieszymy z tych aktywności. Myślę, że to jest dobry przykład pokazania młodej twarzy Polaków lwowskich, czego nam w ostatnim czasie trochę brakowało. Te aktywności, które młodzież teraz generuje, wydają mi się atrakcyjne, ciekawe i przyciągające kolejnych zainteresowanych – powiedział konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego we Lwowie.

Rodzinne zabawy sportowe „Od niepodległości do niepodległości” zostały zorganizowane przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży” przy współpracy z LKS Pogoń Lwów, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/Rodzinne_zabawy_sportowe{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X