Rada Społeczna Majdanu poparła podpisanie porozumienia

Rada Społeczna Majdanu poparła podpisanie porozumienia

21.02. Kijów (PAP) – Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie – poinformował w piątek rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. Opozycja podpisze porozumienie pod pewnymi warunkami – dodał jeden z jej liderów.

Z działaczami Majdanu spotkali się w piątek w Kijowie szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz Frank-Walter Steinmeier.

„Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu przez 3 liderów opozycji UA (Ukrainy – PAP) z prez. Janukowyczem” – napisał na mikroblogu rzecznik Sikorskiego.

Doniesienia te potwierdził niemiecki resort spraw zagranicznych, informując na Twitterze, że „po rozmowach ze Steinmeierem i Sikorskim Rada Społeczna Majdanu postanowiła upoważnić liderów opozycji do podpisania porozumienia”.

Tymczasem szef nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok powiedział, że warunkiem podpisania porozumienia przez opozycję jest zagwarantowanie, iż w przyszłym rządzie nie znajdą się obecny szef MSW Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.

Według ukraińskiej telewizji ICTV projekt porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją zakłada uchwalenie w ciągu 48 godzin ustawy o przywróceniu konstytucji z 2004 roku oraz utworzenie rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni.

Ponadto prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do września.

Wybory prezydenckie mają odbyć się po przyjęciu nowej konstytucji, czyli nie później niż w grudniu 2014 roku.

Według ICTV projekt porozumienia zakłada też wszczęcie śledztwa w sprawie ostatnich aktów przemocy na Ukrainie.

Władze mają nie wprowadzać stanu wyjątkowego, a opozycja ma nie używać siły.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X