Prelekcja „Ziemianie – zapomniane dziedzictwo Rzeczypospolitej”

Prelekcja „Ziemianie – zapomniane dziedzictwo Rzeczypospolitej”

30 czerwca w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbył się kolejny wykład z cyklu „Spotkania z historią w 100-lecie Niepodległości Polski”. Z prelekcją „Ziemianie – zapomniane dziedzictwo Rzeczypospolitej” wystąpił dr Jarosław Durka z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

– Obserwujemy, że tematyka ziemiańska zaczyna odchodzić w zapomnienie, bo ziemian dzisiaj już nie ma. Oczywiście, że jest towarzystwo ziemiańskie, potomkowie ziemian, ludzie wywodzący się z tego środowiska. Ale nie stanowią już takiej grupy społecznej, bo nie posiadają dzisiaj majątków ziemskich, nie mieszkają w dworach. A dwór jeżeli ktoś wyremontował, to często odgrywa inną rolę, niż odgrywał przed II wojną światową – zaznaczył Jarosław Durka.

{youtube} DWbGCw9xDVw{/youtube}

Badacz historii opowiedział zebranym o ziemianach, którzy stanowili elitę gospodarczą i intelektualną społeczeństwa Rzeczypospolitej.

– Ziemianie byli elitą narodu, uczestnikami powstań narodowych. Oni budowali naszą tradycję patriotyczną. Jeżeli popatrzymy na uczestników powstania listopadowego, to te osoby są w dużej mierze ziemianami. Wśród powstańców styczniowych też była ogromna liczba ziemian, którzy walczyli, ginęli i potem ponosili bardzo przykre konsekwencję upadku naszych zrywów narodowościowych – powiedział polski historyk.

Fot. Leon Tyszczenko

Prelegent zaznaczył, że na temat ziemian mówi się coraz mniej. – Takie mamy programy nauczania, które koncentrują się głównie na historii wojen, konfliktów, wydarzeń politycznych. Natomiast tematyka społeczna, między innymi tematy związane z ziemiaństwem, z relacjami pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, są jakby na marginesie historii politycznej – podsumował Jarosław Durka.

Na zakończenie Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego i Jarosław Krasnodębski, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprosili na kolejne wykłady w ramach spotkań z historią, poświęconych obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Spotkania z historią w 100-lecie Niepodległości Polski są organizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Eugeniusz Sało

Obejrzy zdjęcia: Prelekcja „Ziemianie – Zapomniane dziedzictwo Rzeczypospolitej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X