Powstanie Komitet biskupów katolickich Polski i Ukrainy

W celu prowadzenia dialogu polsko-ukraińskiego nt. pojednania oraz pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów między katolikami dwóch obrządków zostanie powołany komitet biskupów rzymskokatolickich Ukrainy i Polski, a także biskupów greckokatolickich Ukrainy i Polski

– czytamy w oświadczeniu, które 23 września w rezydencji arcybiskupów poznańskich podpisali arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskup Bronisław Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy oraz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

„Kiedy w sierpniu br. arcybiskup większy Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) oraz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podpisali w Częstochowie deklarację o pojednaniu polsko-ukraińskim, między Kościołem rzymskokatolickim w Polsce a Ukraińskim Kościołem greckokatolickim w Ukrainie oraz prośbę do papieża, by obrać św. Jana Pawła II patronem tego pojednania, wśród naszych biskupów, kapłanów, a także wiernych natychmiast zrodziła się idea włączenia się w to pojednanie, aby nie było jednostronnego podpisywania takich deklaracji, ponieważ szkodzą one naszemu Kościołowi. Jednocześnie w ten sposób nie będzie także nigdy prawdziwego pojednania – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzem Kuriera Galicyjskiego arcybiskup Mokrzycki. – Dlatego ks. biskup Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy udał się wraz ze mną do abpa Gądeckiego w tej sprawie. Podczas naszego spotkania zaproponowaliśmy powołać przede wszystkim wspólną komisję lub komitet, w skład którego wejdą biskupi dwóch Kościołów katolickich z Ukrainy i dwóch Kościołów katolickich z Polski, którzy będą prowadzili ten dialog. Będą także rozwiązywali problemy w danym kraju czy istniejące kwestie sporne w tych Kościołach. Zakomunikowaliśmy również, że my też dołączamy do prośby do Ojca Świętego Franciszka, aby św. Jana Pawła II ogłosić patronem pojednania polsko-ukraińskiego – powiedział arcybiskup Mokrzycki.

Zdaniem metropolity lwowskiego, powołanie takiego komitetu biskupów łacińskich i greckokatolickich obu krajów jest bardzo ważne, ponieważ w dalszym ciągu jest wiele kwestii do rozstrzygnięcia, do rozwiązania, do wyjaśnienia.

– Przede wszystkim jest to zwrot kościołów, które przywłaszczył sobie UKGK, również sprawa Wołynia, gdzie w dalszym ciągu nie możemy dokonać ekshumacji i w dalszym ciągu nie jest wyjaśnione, dlaczego doszło do takiej tragedii, kto jest sprawcą tych tragedii, ile osób zostało tutaj zgładzonych – mówił arcybiskup Mokrzycki. – Myślę, że ten dialog i ten komitet będzie powoli tymi sprawami się zajmował i będzie informował o tym naszych wiernych i nasze społeczeństwo.

Lwowski metropolita dodał, że dialog biskupów katolickich dwóch obrządków w Ukrainie trwa już od lat dwunastu, gdy podczas wizyty ad limina w 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI zachęcił Synod biskupów UKGK i Konferencję Episkopatu łacińskiego w tym kraju do wspólnych spotkań. – Od tej pory mamy wspólne doroczne rekolekcje, a także bratnie spotkania – powiedział arcybiskup Mokrzycki. – Wiele spraw na tych spotkaniach jest już omawianych, i myślę, że będą się one pogłębiały, przyczyniając się do zbliżenia naszych Kościołów, również poprzez rozwiązywanie trudnych czasami kwestii, które może ranią nasze społeczeństwo czy ranią naszych wiernych. Patronem tego dialogu chcemy obrać św. Jana Pawła II, ponieważ kiedy w 2001 r. przyjechał na Ukrainę, zachęcił i wiernych, i kapłanów, a w sposób szczególny biskupów i nasze dwa narody, aby prowadziły dialog, stając w prawdzie i oczyszczając się ze wszystkiego co nie pozwala, aby w sercu zapanowały pokój, radość i wzajemna miłość – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki.

Konstanty Czawaga
Fot. z archiwum Lwowskiej Kurii Metropolitalnej
{gallery}gallery/2019/komitet_biskupow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X