Portal „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników” fot. Instytut Polonika

Portal „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”

Mija rok odkąd Instytut Polonika zainaugurował działalność portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników„. To nowoczesne narzędzie pozwala szybko znaleźć informacje o polskim dziedzictwie kulturowym w ponad 70 krajach na świecie.

W ciągu pierwszego roku działania portalu baza.polonika.pl udostępniono ponad 65 000 wpisów. Można tu znaleźć m.in.:
– 1010 kart informacyjnych o polonikach,
– 1097 kart dokumentacyjnych i informacyjnych o cmentarzach cywilnych, dla których opracowano 14 873 kart nagrobków,
– 47 716 kart osobowych, w tym 22 739 kart osób pochowanych na 509 cmentarzach wojennych.

Portal baza.polonika.pl to też miejsce, w którym można znaleźć informacje dotyczące projektów Instytutu Polonika realizowanych w ramach trzech programów, tj. Badania, Ochrona, Popularyzacja. W nowo powstałych dwóch modułach – Prace konserwatorskie oraz Wystawy Instytutu Polonika – udostępniono użytkownikom: 88 kart informacyjnych dotyczących projektów konserwatorskich oraz 10 kart informacyjnych o wystawach.

Poszerzając zakres poszukiwań nad ciekawymi polonikami, powstał moduł Polonika w dawnych publikacjach. W tej części serwisu publikowane są teksty źródłowe pochodzące przede wszystkim z prasy sprzed 1945 roku. Obecnie są tutaj 293 informacje dotyczące poloników, które pochodzą m.in. z czasopism „Świat”, „Sztuki Piękne” czy „Tygodnik Ilustrowany”.

Prace przy projekcie, poza digitalizacją i publikowaniem na portalu internetowym, skupiają się również na pozyskiwaniu materiałów, co wiąże się z szerokim zakresem współpracy Instytutu Polonika w Polsce i za granicą z badaczami i autorami z wielu dziedzin. W 2023 roku zostały napisane 232 artykuły autorstwa 21 badaczy oraz dodatkowo opracowano 129 not katalogowych. Ponadto przeprowadzono weryfikację oraz uzupełniono dokumentację kart cmentarzy z dawnego województwa tarnopolskiego oraz pozyskano dokumentację fotograficzną kilkuset obiektów związanych z polskim dziedzictwem kulturowym, m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Szwajcarii czy Francji. A także udostępniono dokumentację z inwentaryzacji cmentarzy w Czechach i Turcji wykonanych w ubiegłym roku.

Portal baza.polonika.pl jest aktualizowany i unowocześniany. Użytkownicy mogą korzystać z bazy także w języku angielskim. Dodatkowo są opracowane tłumaczenia wybranych artykułów m.in. na język ukraiński, czeski, łotewski, litewski, francuski, włoski, norweski czy szwedzki.

źródło: Instytut Polonika

X