Poroszenko: Dla partnerstwa z Polską nie ma alternatywy

Ukraińsko-polskie partnerstwo strategiczne nie ma alternatywy i będzie się rozwijało w duchu wzajemnego zaufania i wsparcia – oświadczył w środę prezydent Petro Poroszenko z okazji 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kijowem a Warszawą.

Petro Poroszenko, w depeszy przesłanej prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ocenił, że w ostatnim 25-leciu udało się założyć silny fundament we wzajemnych relacjach, a oba kraje wielokrotnie udowodniły, że wspólnie pragną działać na rzecz europejskiej przyszłości w zjednoczonej Europie.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że docenia poparcie Polski, która – jak podkreślił jako pierwsza na świecie uznała niepodległość Ukrainy i jest jej wdzięczny za pomoc, udzielaną jego państwu w trudnych czasach, gdy przeciwstawia się ono rosyjskiej agresji.

Dzisiejszy wysoki poziom stosunków ukraińsko-polskich zawdzięczamy mądrości i dojrzałości naszych narodów, które po przejściu przez próbę tragicznej historii nauczyły się cenić wzajemną przyjaźń i braterstwo – oświadczył.

Ufam, że ukraińsko-polskie strategiczne partnerstwo nie ma alternatywy i będzie się nadal rozwijać w duchu zaufania, szacunku i wzajemnego wsparcia – napisał Poroszenko.

Polska uznała niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 roku. Kijów i Warszawa nawiązały stosunki dyplomatyczne 4 stycznia 1992 roku, a 18 maja 1992 roku Polska i Ukraina zawarły traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X